Subiect "Calcul stagiu de cotizare" Deschis de cercel nicoleta la data: 01/23/2013 6:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul stagiu de cotizare
Scris de: cercel nicoleta la data: 01/23/2013 6:04am
Gen:F
Data nasterii:05.12.1955
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:

M-am angajat dupa terminarea facultatii, prin repartitie guvernamentala la Intreprinderea 23 August Bucuresti la data de 01.11.1978 iar la 01.02.1979 m-am transferat prin transfer in interes de serviciu.
Am lucrat numai in sistemul public astfel incit in cartea de munca nu exista discontinuitate in inscrieri. Am depus dosarul la 14.11.2012 pentru pensie anticipat partiala.
Pentru primele 3 luni mentionate mai sus nu am adus adeverinta de la Intreprinderea 23 August, considerind ca sunt suficiente inscrierile din cartea de munca referitoare la salariul tarifar si la incadrarea ca economist stagiar, neavind in acea perioada nici un fel de sporuri.
As vrea sa stiu cum se determina stagiul de cotizare realizat, avind in vedere ca in decizia pe care am primit-o de la Casa de pensii, aceste prime 3 luni nu sunt luate in considerare, astfel incit stagiul de cotizare comunicat este de 33 ani si 9 luni fata de 34 de ani cit am considerat eu la data depunerii dosarului?
Are vreo influenta asta in calculul efectiv al pensiei, adica punctele realizate in cele 3 luni nu mi-au fost luate in considerare sau este vorba de un calcul al stagiului pe care nu am cum sa-l verific si este o coincidenta faptul ca din vechimea neintrerupta de 34 de ani mi se scad 3 luni care coincid ca durata cu perioada de 3 luni de la inceputul activitatii inscrise in cartea de munca si pentru care nu am dus adeverinta.
Cum as putea corecta acest lucru?
Re: Calcul stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/24/2013 8:32am
Stagiul de cotizare este perioada calendaristica inscrisa in Carnetul de munca si in adeverinte de la angajatori, deci faptul ca a fost recunoscut un stagiu mai mic cu 3 luni daca pentru acea perioada nu ati prezentat acte nu este o coincidenta.
Cele 3 luni au influenta mica in calculul pensiei adica din cele 408 luni nu au fost luate in calcul 3 care reprezinta cca 0.75 % ca perioada iar ca punctaj si mai putin pentruca pe acea perioada ati avut salarii mai mici.
Legea pensiilor prevede ca aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei daca prezentati acte cu drepturi care nu au fost luate in calcul pensiei. Deci puteti corecta acest lucru prezentand la Casa de pensii o cerere de recalculare pensie si adeverinta cu aceasta perioada in care sa fie specificat salariul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1