Subiect "pentru conditii speciale(miner)la ce varsta se poate iesi la pensie;dupa 15ani lucrati in mina?" Deschis de Ungureanu N. Daniel la data: 01/23/2013 12:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pentru conditii speciale(miner)la ce varsta se poate iesi la pensie;dupa 15ani lucrati in mina?
Scris de: Ungureanu N. Daniel la data: 01/23/2013 12:22pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pentru conditii speciale(miner)la ce varsta se poate iesi la pensie;dupa 15ani lucrati in mina?
Scris de: la pensie la data: 01/24/2013 9:44am
Pentru un stagiu de 15 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni daca impreuna cu sporul de vechime de 7 ani si 6 luni realizati stagiul complet de cotizare
Varsta standard de pensionare de pensionare din care se face reducerea si stagiul complet de cotizare depind si de data de nastere pe care nu le-ati dat si deci nu va putem determina varsta de pensionare.
Daca doriti alte precizari reveniti si dati datele pe care vi le cerem
Re: pentru conditii speciale(miner)la ce varsta se poate iesi la pensie;dupa 15ani lucrati in mina?
Scris de: Aurel Vitelariu la data: 09/05/2014 4:27am
Gen:Masculin
Data nasterii: 1967
Stagiul de cotizare:15 lucrati in mina categoria 1 si 12 strainatate cu contract
Alte date:
Intrebare:La cati ani pot sa ies la pensie?
Re: pentru conditii speciale(miner)la ce varsta se poate iesi la pensie;dupa 15ani lucrati in mina?
Scris de: la pensie la data: 09/07/2014 4:18am
Pentru Aurel Vitelariu
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 15 ani in gr I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total lucrat in tara de 22 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 15 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni daca atunci aveti stagiul de cotizare de minim 35 ani. Perioada lucrata si cotizata in strainatate poate fi cumulata la stagiul total de cotizare realizat in tara pentru a realiza stagiul necesar de cotizare de 35 ani daca ati lucrat in una din tarile din Uniunea Europeana sau in una din tarile cu care Romania are incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale.
Re: pentru conditii speciale(miner)la ce varsta se poate iesi la pensie;dupa 15ani lucrati in mina?
Scris de: Aurel Vitelariu la data: 09/07/2014 8:32am
Gen:Masculin
Data nasterii: 1967
Stagiul de cotizare: 15 la mina grupa - I si 12 ani in strainatate (Portugalia)
Alte date:
Intrebare: Daca am 35 de ani cotizati la ce varsta pot iesi la pensie.
Multumesc!
Re: pentru conditii speciale(miner)la ce varsta se poate iesi la pensie;dupa 15ani lucrati in mina?
Scris de: la pensie la data: 09/09/2014 7:05am
Pentru Aurel Vitelariu

V-am raspuns la aceasta intrebare la mesajul anterior.
Daca aveti syagiul de cotizare de 35 ani (inclus si stagiul cotizat in Portugalia) va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1