Subiect "iesire la pensie" Deschis de ionut marian la data: 01/23/2013 4:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: ionut marian la data: 01/23/2013 4:30pm
Gen:MASCULIN
Data nasterii:IULIE 1968
Stagiul de cotizare:26 ANI DIN CARE 22 IN POLITIE, IN GRUPA I 10 ANI SI 12 IN GRUPA II
Alte date:STAGIUL MILITAR SATISFACUT, STUDII SUPERIOARE
Intrebare:DACA FAC CERERE DE PENSIONARE PTR A IESI LA PENSIE IN ACEST AN VOI FI PENALIZAT ? DACA DA PE CE PERIOADA VA FI PENALIZAREA SI CE PROCENT VA FI ?
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/24/2013 2:16pm
Nu ati precizat daca acum lucrati in politie. Noi am facut calculul pentru situatia in care lucrati in politie.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in octombrie 2027 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 3 luni daca atunci lucrati tot in politie.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca Noi presupunem ca a fost echivalat cu conditii speciale
Pentru stagiile de 10 ani in grupa I si 12 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiu militar. Presupunem ca studiile universitare nu le-ati facut la zi pentruca nu este posibil avand in vedere stagiul de cotizare si varsta.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 10 ani in conditii speciale si 12 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani si 9 luni adica in aprilie 2020 daca atunci lucrati tot in politie.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 22 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 3 luni adica in octombrie 2022 daca atunci lucrati tot in politie.
Nu vedem nicio posibilitate sa iesiti la pensie in acest an in afara de pensie de invaliditate care nu se diminuiaza.
Re: iesire la pensie
Scris de: ionut marian la data: 01/24/2013 3:58pm
Gen: M
Data nasterii: IULIE 1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
MULTUMESC PENTRU RASPUNSUL DVS, EU CALCULASEM GRESIT, INTRADEVAR INCA MAI LUCREZ IN POLITIE, STUDIILE SUPERIOARE AU FOST FACUTE LA FORMA DE INV ZI. IMI PYTETI SPUNE DACA INFLUENTEAZA ACEST LUCRU ?
Re: iesire la pensie
Scris de: ionut marian la data: 01/24/2013 4:01pm
Gen: M
Data nasterii: IULIE 1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
MULTUMESC PENTRU RASPUNSUL DVS, EU CALCULASEM GRESIT, INTRADEVAR INCA MAI LUCREZ IN POLITIE, STUDIILE SUPERIOARE AU FOST FACUTE LA FORMA DE INV ZI. IMI PYTETI SPUNE DACA INFLUENTEAZA ACEST LUCRU ? ANI DE STUDII SUPERIOARE = 4
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1