Subiect "pensie" Deschis de cristina la data: 01/24/2013 4:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: cristina la data: 01/24/2013 4:25am
Gen:f
Data nasterii:21.07.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am o vechime de 28ani,9 luni,22zile din care( 1an,9 luni grupa II) ,in Romania ,8ani , in Italia ,1 an si 4 luni de asigurare facultativa in Romania .Cand am dreptul la pensie anticipata si pensie definitiva ,daca mai pot lucra in strainatate ,cand si unde trebuie sa depun cererea avand in vedere ca am domiciliul in Italia .Va multumesc anticipat.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/25/2013 4:42am
Dv veti primi o pensie comunitara compusa din doua componente, o componenta platita de statul Roman pentru stagiul de cotizare din Romania si o componenta platita de institutia din Italia la care ati contribuit la pensie. Cele doua componente sunt calculate conform legislatiei in vigoare din tarile respective.
Daca pentru deschiderea dreptului la pensie legislatia prevede un anumit stagiu de cotizare sunt recunoscute reciproc stagiile din cealalta tara.
Legislatia din Romania prevede :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 21 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Pentru stagiul de 1 an complet in gr II nu beneficiati nici de spor de vechime, deoarece stagiul este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare deoarece stagiul este sub 6 ani
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dar din caza ca va lipesc 8 zile pentru a realiza stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni in Romania trebuie sa faceti dovada stagiului cotizat in Italia.
Legislatia din Romania prevede ca nu mai puteti lucra dupa obtinerea pensiei anticipate partiale. Nu cunoastem cum se aplica aceasta interdictie in Italia.
In Romania in ultimii ani a fost initiata o actiune obligatorie de scanare a carnetelor de munca si daca aveti carnetul de munca in posesia dv acesta trebuie prezentat la una din Casele de pensii teritoriale din Romania pentru scanare
Scanarea carnetului de munca poate fi facuta si de o alta persoana cu domiciliul in Romania daca o imputerniciti prin o procura eliberata de ambasada sau consulatul Romaniei din tara in care va aflati.
Dosarul de pensionare poate fi depus in tara de domiciliu la institutia care ati platit contributia la pensie si aceasta prin colaborare cu institutia corespondenta din Romania (Casa Nationala de Pensii Publice) calculeaza cele doua componente ale pensiilor si le transmit la domiciliul dv.
Pentru alte informatii privind pensile comunitare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
sau adresandu-va direct institutiei din Italia care se ocupa de pensii si la care au fost platite cotributiile de pensii.
Re: pensie
Scris de: Cristina la data: 01/25/2013 7:25am
Gen:f
Data nasterii:21.07.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: din pacate nu m-am exprimat bine ,am in total vechime de 28 ani , 9luni si 22zile din care 1an , 9luni recunoscuti ca bonus pentru anii lucrati in grupa II .
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/26/2013 6:58am
Din pacate nici acum nu v-ati exprimat bine. Pentru o analiza corecta trebuia sa ne spuneti ce perioada ati lucrat in grupa II nu sa refacem calculele dupa sporul de vechime pentru stagiul in gr II ne avand nici siguranta ca a fost calculat corect.
Astfel daca aveti un spor de vechime de 1 an si 9 luni inseamna ca aveti stagiul de cotizare in gr II de 7 ani pentru care primiti 1 an de reducerea varstei de pensionare, daca faceti dovada realizarii stagiului complet de cotizare de 30 ani si 2 luni cu ajutorul stagiului de cotizare din Italia.
In aceste conditii pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 2 luni adica in 21 septembrie 2014.
Restul datelor din raspunsul anterior raman neschimbate.
Re: pensie
Scris de: SOMODI VIOREL la data: 07/02/2014 4:16am
Acum totul este clar.
Parlamentul lucreaza si pentru fractiile din grupele de munca.

Va multumesc mult pentru ca m-ati facut sa inteleg ce drepturi am si cand.

Mai am o ultima rugaminte.

Am lucrat aproape 2 ani pe nave italiene cu salariu si plata asigurarilor catre Italia, pentru care am documentele lunare de salarizare si impozitare.

Aceasta perioada poate fi recunoscuta si adaufata la vechime in pensionare si care este procedura.

Cu deosebit respect,
Viorel Somodi
Re: pensie
Scris de: SOMODI VIOREL la data: 07/11/2014 8:26pm
Buna ziua ,
Va mai deranjez cu doua intrebari....
Am lucrat pe nave italiene 2 ani cu plata impozitelor si taxelor la italieni pentru care am documentele lunare de salariu detaliate.
Pot introduce si aceasta perioada la vechime? Ce pasi urmez ?

De asemenea sunt in curs de a obtine doua adeverinte de stagiu in munca din doua locatii, cu perioade neincluse in cartea de munca.

Cum procedez ca sa le includ la vechime ?

Va multumesc anticipat,
Cu stima,
Viorel Somodi
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 07/13/2014 10:11pm
Pentru ca stagiile de cotizare efectuate cu plata contributiei in Italia si a stagiilor efectuate la alti angajatori in Romania sa fie incluse in stagiul de cotizare trebuie sa anexati la dosarul de pensionare adeverinte cu aceste stagii.
Perioada in care contributia a fost platita in Italia se ia in calcul numai la stagiul de cotizare iar ca valoare se calculeaza o componenta comunitara separata conform legislatiei italiene.
Mai multe informatii privind modul de calcul al componentei italiene a pensiilor cereti relatii la Casa de pensii sau accesand site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe
-Pensionari cu domiciliul in strainatate
- Acorduri bilaterale.
- Relatii europene.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1