Subiect "pensionare anticipata sau pensionare anticipata partial" Deschis de OLARIU LIANA la data: 01/24/2013 9:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata sau pensionare anticipata partial
Scris de: OLARIU LIANA la data: 01/24/2013 9:05am
Gen:femeie
Data nasterii:01.09.1954
Stagiul de cotizare:35ani munciti efectiv
Alte date:5 ani de facultate la zi
Intrebare:ma incadrez la pensie anticipata sau la pensie partial anticipata?
Conform art49(1),perioadele necontributive(5ani de studii) reprezinta perioade asimilate stagiului de cotizatie,deci as avea 35+5=40 ani-stagiu de cotizatie. Conform art.62(1)as putea sa ma pensionez anticipat daca am stagiul de cotizatie cu 8 ani mai mult dacat stagiul complet de munca. Va rog sa imi spuneti daca pot beneficie de pensie anticipata
Va multumesc
Re: pensionare anticipata sau pensionare anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/25/2013 6:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 01 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
Impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare realizati intradevar stagiul total de cotizare de 40 ani insa conform prevederilor art 62 alin (3) din legea pensiilor la stagiul de cotizare necesar pentru pensia anticipata nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare.
In aceste conditii, in prezent, aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1