Subiect "indice corectie" Deschis de maria dobre la data: 01/25/2013 4:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice corectie
Scris de: maria dobre la data: 01/25/2013 4:46am
Gen:F
Data nasterii:22.03.1957
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Buna ziua ,
Sunt o mai veche utilizatoare a acestui site.Felicitari pentru programul de calcul .Am primit decizia de pensie si intre ce am calculat eu in programul dumneavoastra si casa de pensii a fost o diferenta de 7 lei.Acum am alta problema : indicele de corectie stabilit la 1,06 (art.170 din lege)
Concret cum se aplica?se inmulteste,se aduna la punctajul anual.Exemplu ,punctaj mediu anual 1,95035 cum se aplica acel indice ?BRAVO !si multumesc.
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 01/26/2013 7:27am
Indicele de corectie aplicat punctajului pensiei pentru cei care ies la pensie in anul 2013 este de 1,05 si se aplica inmultind acest indice cu punctajul mediu anual iesit din calcul si rezultatul se inmulteste cu valoarea punctului de pensie.
Ne bucura sa aflam ca v-am putut ajuta si sunteti multumita de programul de calcul de pe site.
Re: indice corectie+25% spor grpa II
Scris de: maria dobre la data: 01/27/2013 12:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cu indicele m-am lamurit.Astazi ministrul muncii a afirmat ca din 2009 nu s-a acordat sporul de 25 respectiv 50% pentru grupe.In decizia mea de pensie am 4.10809 puncte pentru grupa care s-au adaugat la punctajul total implicit la cuantumul pensiei. Acel procent de 25%trebuie aplicat la ce?
La veniturile pentru care s-a retinut CAS in anii lucrati in grupa II ,adica este in plus (diferit de ce vine din punctaj?)
Sunt complet nelamurita si asta va rog sa-mi spuneti dumneavoastra.25% este legat de punctaj sau este altceva.
In ideea ca nu am fost prea "stufoasa" astept un raspuns asa cum stiti numai dumneavoastra sa dati .Multumesc .
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 01/29/2013 1:56am
Punctajul suplimentar pentru grupele I si II de munca se calculeaza prin majorarea cu 50 %, respectiv 25 % a punctajelor lunare (indirect a punctajelor anuale) realizate de dv pe perioada stagiilor in grupele de munca.
Re: indice corectie
Scris de: maria dobre la data: 01/31/2013 6:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua din nou
Din pacate tot nu m-am lamurit .In decizia de pensionare sunt trecute 4.10809 puncte conf.OUG 209/2008 .Au legatura cu 25% pentru grupa II ?Din ce spunea ministrul muncii ,25 respectiv 50% n s-au mai acordat din 2009 .Ce sa inteleg ca am primit sau nu 25%?Multumesc .
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 02/03/2013 7:28am
Toti cei care au iesit la pensie dupa 2 noiembrie 2008 sau a caror pensie a fost recalculata dupa aceasta data au primit punctajul suplimentar pentru grupele de munca calculata conform OUG 209/2008 si acest punctaj a fost nominalizat in decizia de pensiela litera G sub forma “din care maj. Conf OUG 209/2008”
Deci dv ati primit acest punctaj si nu veti mai primi altul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1