Subiect "reducere varsta de pensionare" Deschis de Manta Elena la data: 01/25/2013 2:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta de pensionare
Scris de: Manta Elena la data: 01/25/2013 2:43pm
Gen: F
Data nasterii: 26.03 1958
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:Am pe cartea de munca o perioada de 19 ani, 11 luni si 27 de zile lucrate in grupa a I-a cu 50%, inainte de 01 Apr. 2001,(rezulta o perioada in gr.a I-a de 9 ani, 11 luni si 27 zile).
Intrebare: Care este varsta de pensionare?
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/26/2013 9:31am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 26 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I lucrate in proportie de 50 % in grupa au fost echivalate cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru un stagiul de 19 ani in gr I de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa) beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 9 ani (se ia in calcul procentul lucrat in grupa) in conditii deosebite de munca beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 26 setembrie 2017.
Aveti dreptul la pensie anticipata , nediminuata, dupa varsta de 56 ani adica in 26 martie 2014
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: Manta Elena la data: 01/28/2013 10:34am
...
Pentru un stagiul de 19 ani in gr I de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa) beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 9 ani (se ia in calcul procentul lucrat in grupa) in conditii deosebite de munca beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 26 setembrie 2017.
Aveti dreptul la pensie anticipata , nediminuata, dupa varsta de 56 ani adica in 26 martie 2014


Vă mulţumesc pentru răspuns, dar am unele naclarităţi!
Spuneţi că: "Pentru un stagiul de 19 ani in gr I de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa)..." şi "Dacă stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 9 ani (se ia in calcul procentul lucrat in grupa)...".
Intrebarea este cine realizează această "echivalare"? Când se ia sau nu în calcul 19 ani sau 9ani in gr. I? Eu aş dori să pot beneficia de primul caz descris de dvs.(un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni)si să beneficiez de "pensie anticipata , nediminuata, dupa varsta de 56 ani adica in 26 martie 2014"
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: Manta Elena la data: 01/28/2013 10:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: Manta Elena la data: 01/28/2013 1:04pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă mulţumesc pentru răspuns, dar am unele naclarităţi!
Spuneţi că: "Pentru un stagiul de 19 ani in gr I de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa)..." şi "Dacă stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 9 ani (se ia in calcul procentul lucrat in grupa)...".
Intrebarea este cine realizează această "echivalare"? Când se ia sau nu în calcul 19 ani sau 9ani in gr. I? Eu aş dori să pot beneficia de primul caz descris de dvs.(un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni)si să beneficiez de "pensie anticipata , nediminuata, dupa varsta de 56 ani adica in 26 martie 2014"
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/31/2013 8:16am
Ne pare rau ca nu ati inteles raspunsul nostru anterior. Repetam raspunsul cu unele precizari.
Deci fara sa depinda de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni si astfel la varsta de 56 ani, adica in 26 martie 2014, puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata.
Datorita faptului ca ati lucrat in procent de 50 % in grupa de munca se calculeaza stagiul in grupa de munca la jumatate si obtineti un stagiu sub 10 ani cu 1,5 zile si in acest caz se ia in calcul numai cei 9 ani completi. Acest stagiu se echivaleaza cu conditii deosebite si beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si astfel pensia dv anticipata (daca o cereti) se va transforma in pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 26 setembrie 2017.
In privinta intrebarii cine face echivalarea raspunsul este ca aceasta echivalare o poate face orice persoana care cunoaste si aplica corect prevederile legii pensiilor si a normelor de aplicare ale acestei legi. Considerand ca noi cunoastem aceste prevederi ne-am permis sa facem echivalarea. Daca dv vreti sa verificati daca am gresit va puteti prezenta cu datele si documentele pe care le detineti la ghiseul Casei de pensii teritoriale de care depinde domiciliul dv si rugati pe functionarul de la acest ghiseu sa faca echivalarea si suntem convinsi ca o va face.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1