Subiect "Calcul cuantum pensie cu programul de pe acest site" Deschis de Chiose Viorel la data: 01/26/2013 8:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul cuantum pensie cu programul de pe acest site
Scris de: Chiose Viorel la data: 01/26/2013 8:20am
Gen:M
Data nasterii:aprie 1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensionare incepand cu 24 X 2011, decizia primita pe 03.01.2013 in urma contestatiei.
Intrebare:
Am calculat cu programul pus la dispozitie pe acest site.
Ies diferente la punctajul anual pana in 2001, mai mari pe site. In Buletinul de calcul am Spor vechime, Proc. P.S. , Alte sporuri.
- prima data am introdus sporurile doar de la Alte sporuri
- a doua oara le-am introdus pe toate 3, nu stiu cum e bine!

Dupa 1992 nu trebuia sa introduc niciun spor, in Buletinul de calcul sunt trecute pana in 01.04.2001.

- am mai intrebat pe forum , pentru Stagiul aferent grupe/conditii de munca nu se mai aplica punctaj conf OUG100/2008, Oug 2009/2008?

Multumesc?
Re: Calcul cuantum pensie cu programul de pe acest site
Scris de: la pensie la data: 01/27/2013 8:06am
In programul de pe site punctajele anuale imainte de aprilie 2001 sunt mai mari pentruca ele contin si punctajele pentru contributia la pensie suplimentare acordate conform art 168 din legea pensiilor 263/2010. In buletinul de calcul acest punctaj este evidentiat separat.
Dv trebuie sa analizati punctajul total realizat
In program am specificat ca instructiunile prevedeau ca incepand cu septembrie 1992 toate sporurile sa fie incluse in sumele inscrise in Carnetele de munca. Dar nu toti functionarii care completau carnetele de munca au respectat aceste instrunctiuni. Daca sporurile nu au fost incluse in salariu se pot introduce in program in orice data avand grije ca aceste sporuri sa nu fie introduse de doua ori.
Privind punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca v-am explicat la celalalt mesaj ca daca ati primit acest punctaj conform art 100 din legea pensiilor 263/2010 nu trebuie sa mai primiti alt punctaj conform celor doua OU.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
Deoarece ati introdus in pagina de intrare punctajul pentru facultate nu trebuie sa mai selectati codul “F” in anul 1981 pana la angajare.
Sporurile cu caracter permanent se introduce toate si in aceasta privinta am observat ca nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
dar nu mai insistam pentruca pe acea perioada ati mai avut si alte sporuri si nu ne este clar care este suma lor.
Re: Calcul cuantum pensie cu programul de pe acest site
Scris de: Chiose Viorel la data: 01/27/2013 10:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Punctajul din Decizie este 1,79753 este pe aproape, am introdus tot ce este in Buletinul de calcul!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1