Subiect "pensionare" Deschis de nina la data: 01/26/2013 9:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: nina la data: 01/26/2013 9:53am
Gen:f
Data nasterii:10.07.1956
Stagiul de cotizare:03.03.1976
Alte date:nicoleta(bunica)
Intrebare:daca renunt la serviciu acum(in 2013), si platesc contributia din mana, ma pot pensiona anticipat dupa indeplinirea stagiului complet de cotizare?.Din cauza starii de sanatata, as renunta la serviciu, si as astepta pana indeplinesc stagiul de cotizare.
multumesc anticipat
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/27/2013 10:16am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti doua variante de iesire la pensie anticipata
1 In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.Diminuarea depinde de data cand o cereti. Daca o cereti in 10 februarie 2013 diminuarea va fi de 35,25 %. Daca o cereti mai tarziu diminuarea scade cu 0,75 % pe fiecare luna de intarziere
2 Aveti dreptul la pensie anticipata , nediminuata, daca nu mai lucrati si va completati stagiul de cotizare la 38 ani si 6 luni (dupa calculele noastre va lipsesc 1 an si 7 luni) prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii. Pe timpul acestui contract platiti o contributie lunara minima dupa care beneficiate de pensie anticipata.
Dupa calculele noastre este mai avantajoasa varianta 1 adica cereti pensie anticipata partiala diminuata) atunci cand nu mai puteti lucra.
Daca afectiunile de care suferiti va scad capacitatea de munca sub 50% va puteti adresa comisiei de expertiza a capacitatii de munca si daca aceasta va incadreaza in una din categoriile de invaliditate va pensionati cu pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1