Subiect "vechimea pe care o am pt. pensie anticipata partiala" Deschis de Cristina-Maria la data: 01/26/2013 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechimea pe care o am pt. pensie anticipata partiala
Scris de: Cristina-Maria la data: 01/26/2013 10:12am
Gen:F
Data nasterii:16.02.1961
Stagiul de cotizare:27ani si 4luni
Alte date:5 ani facultate la zi,15 ani si 6 luni de grupa a II-a
Intrebare:Conform legii pensiilor si datei de nastere as avea dreptul la pensie la limita de varsta la 16 febr.2023, cu stagiu complet de cotizare de 32 de ani.Pentru munca la grupa aII-a beneficiez de 3 ani de reducere, deci voi putea iesi la 59 de ani, dupa 16 febr.2020.Ma intereseaza insa vechimea in munca efectiv realizata pana la aceasta data care pot s-o iau in calcul pentru a solicita la 57 de ani pensia anticipata partiala?Mentionez ca din data de 20febr. voi fi trecuta in somaj.Se adauga cumva la acest calcul al vechimii un supliment pentru grupa aII-a de munca?
Va multumesc foarte mult anticipat pentru raspuns si va felicit pentru ajutorul si disponibilitatea pe care o aveti de a oferi tuturor lamuriri in probleme legate de pensii.
Re: vechimea pe care o am pt. pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/27/2013 10:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de 36 ani si 1 luna (31 ani si 1 luna fara facultate).
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 23 iulie 2014
Daca veti beneficia de o perioada de somai de minim 11 luni realizati stagiul complet de cotizare de 32 ani care va permite sa cereti pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani. La stagiul de cotizare pentru pensia anticipata partiala se ia in calcul stagiul asimilat pentru somaj si nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare.
Facem observatia ca toate aceste date au fost facute in ideia ca aceasta lege va fi in vigoare la datele calculate de noi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1