Subiect "Ordonanta" Deschis de COSTEL STAN la data: 01/26/2013 2:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ordonanta
Scris de: COSTEL STAN la data: 01/26/2013 2:28pm
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Revin cu o intrebare,la raspunsul dumneavoastra din 20.01.2013.Chiar daca situatie pe care v-o prezint este ipotetica,as vrea sa ma lamuriti.In 2010,prin luna mai daca nu ma insel,guvernul a emis o ordonanta de urgenta pentru cadrele militare,prin care se putea iesi la pensie cei care aveau 45 de ani si 17 ani in sistem,daca nu ma inseala memoria.Se spune ca este in lucru o noua ordonanta.Printre mai multe variante care se i-au in calcul ar fi si cea cu 45 de ani si 20 de ani in sistem.Acum vine intrebarea mea.Imi spuneati in raspunsul trimis , ca la calculul pensiei se considera stagiul lucrat in specialitate , perioada lucrata ca militar(cat am lucrat in sistem ca subofiter de jandarmi) si stagiul militar.Eu ca subofiter am lucrati 18 ani si 8 luni,deci nu m-as incadra pentru ca nu am 20 de ani lucrati in sistem.Intreb eu acum pe dumneavoastra-la acesti 18 ani si 8 luni se pot adauga si armata , adica 1 an, 5 luni si 20 de zile (am facut o luna si 20 de zile in plus ,din cauza unor probleme politice internationale),cu care as face si eu 20 de ani si m-as incadra in termenii ordonantei?.Sau periaoada ca militar in termen nu se i-a in considerare in situatia unei astfel de ordonante.Va multumesc foarte frumos pentru amabilitatea dumneavoastra...
Re: Ordonanta
Scris de: la pensie la data: 01/27/2013 10:51am
In dialogul anterior v-am explicat cum se calculeaza stagiile de cotizare in specialitate conform legislatiei actuale, adica legea pensiilor 263, pentruca noi cunoastem atat prevederile acesteia precum si normele de aplicare.
Nu putem discuta prevederile unei legi ipotetice decat atunci cand aceasta este emisa si sunt publicate si normele de aplicare ale acesteia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1