Subiect "CALCULAREA PENSIEI DE URMAS" Deschis de GHEORGHE PETCU la data: 01/27/2013 7:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCULAREA PENSIEI DE URMAS
Scris de: GHEORGHE PETCU la data: 01/27/2013 7:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:21+4
Alte date:
Intrebare:Tata a lucrat intre 1959-1979 la CAP realizand 7762 norme iar cel mai mic nr de norme planificat a fost de 120.A mai lucrat 4 ani la stat, iar in 1985 a decedat.Mama are 69 ani si doreste pensie de urmas pt ca nu are nici un venit iar la CAP are doar 7 ani lucrati.Care va fi cuantumul pensiei si daca se iau in calcul si cei 4 ani lucrati la stat si anii ei , 7, lucrati la CAP? VA MULTUMIM.
Re: CALCULAREA PENSIEI DE URMAS
Scris de: la pensie la data: 01/28/2013 9:18am
Raspunsul ramane cel dat mai jos adica :
Nu ati precizat daca tatal dv a beneficiat de pensie
Mama dv are dreptul de pensie de urmas de 50 % din pensia tatalui daca perioada casatoriei lor a fost de cel putin 15 ani iar daca aceasta a fost intre 10 si 15 ani pensia de urmas va fi diminuata.
Chiar daca tatal dv la data decesului a beneficiat de pensie v-a trebui sa intocmiti un dosar de pensie pentru el in care sa prezentati o adeverinta cu normele lucrate la CAP pe ani si carnetul de munca sau o adeverinta care sa contina salariile obtinute pe cei 4 ani lucrati la stat.
Astfel mai intai se va recalcula o pensie pentru tatal dv conform actualei legi a pensiilor dupa care se va calcula pensia de urmas a mamei dv.
Perioada lucrata de mama dv nu se va lua in calculul pensiei de urmas.
Avand in vedere modul de calcul de mai sus credem ca intelegeti ca nu putem aprecia cuantumul pensiei de urmas a mamei dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1