Subiect "Calcul pensie" Deschis de G. V. la data: 01/27/2013 8:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: G. V. la data: 01/27/2013 8:01am
Gen:F.
Data nasterii:260161
Stagiul de cotizare:32ani 6 luni
Alte date:15ani1luna 15 zile conditii speciale si 17ani 4luni 12 zile in conditii deosebite (total 44ani stagiul total) Cand s-a calculat total puncte scrie astfel:
-nr. puncte realizate in conditii normale (ceea ce eu nu am asa ceva) si e o valoare
-nr. puncte realizate in conditii speciale(e o valoare)
Intrebare: Cum imi dau seama ca am beneficiat de acei50% pt. conditii speciale si 25% pt.conditii deosebite conform Legii 263/2010 dupa care m-am incadrat la pensie??
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/28/2013 9:21am
Nu ati precizat data deciziei de pensionare de pe care ati prezentat datele, presupunem recenta..
Presupunem ca dv ati avut stagii in grupele I si II de munca care apoi au fost echivalate cu conditii speciale si deosebite.
Analizati capitolul stagii de cotizare si vedeti daca sunt specificate corect stagiile in grupele de munca.
Pentru a verifica daca ati primit punctajele suoplimentare pentru stagiile in grupele de munca cereti informatii la Casa de pensii teritoriala de care apartineti sau daca aveti datele necesare verificati calculul punctajelor anuale cu ajutorul programului de calcul pensie de pe site-ul nostru. In acest caz calculul punctajului suplimentar pentru stagiile in grupele de munca il vom calcula noi dupa introducerea datelor in program si dupa ce ne indicati datele intre care ati lucrat stagiile in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1