Subiect "varsta de pensionare" Deschis de ANDRONIC MIHAI la data: 01/27/2013 9:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: ANDRONIC MIHAI la data: 01/27/2013 9:23am
Gen:M
Data nasterii:21.03.1957
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:17 ani si 15zile Gr.I(conditii speciale)
10 ani si 3 luni cond.normale
5 ani si 7 luni stagiu asimilat

Intrebare:1. ptr.17ani grI(asimilat cond.speciale) casa de pensii mi-a calculat reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni. Este corect?
2.in conditiile mentionate va rog sa-mi spuneti cand asi indeplini conditiile pentru pensie la limita de varsta sau pensie anticipata? Va multumesc!
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/28/2013 9:24am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 21 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Calculul reducerii varstei de pensionare facuta de Casa de pensii a fost facuta pentru echivalarea cu grupa conditii deosebite a stagiului dv de 17 ani in gr I
Pentru un stagiul de 17 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stgiul de cotizare asimilat si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 4 luni.
Pentru stagiul dv de 17 ani gr I ecivallat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 21 septembrie 2018
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 13,50 %, la varsta de 60 ani adica in 21 martie 2017
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebue sa aveti vrsta mai mare de 60 ani si stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat iar dv va lipsesc 7 ani si 3 luni diferenta pe care trebuie sa o obtineti inainte de 21 septembrie 2018.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1