Subiect "pensie anticipata parial" Deschis de mcris la data: 01/28/2013 9:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata parial
Scris de: mcris la data: 01/28/2013 9:22am
Gen: masculin
Data nasterii: martie 1954
Stagiul de cotizare: 35 ani in Iunie 2013
Alte date: grupa a doua doi ani
Intrebare:
Daca la data de Iunie 2013 voi avea un stagiu complet de cotizare de 35 de ani pana la implinirea vartei de 60 de ani la pensia anticipata partial imi afecteaza dpdv apl punctajului cele 9 luni in care nu cotizez? Dupa 5 ani pensia se trensforma in pensie la limita de varsta si se recalculeaza cu armata, facultatea, etc. Daca am doi ani de grupa a-II-a mi se ia in calcul dupa cei 5 ani de pensie anticipata partial la cea pentru limita de varta (Articolul 100 legea pensiei).
Multumesc!
Re: pensie anticipata parial
Scris de: la pensie la data: 01/29/2013 3:44am
Intrebarea dv este confuza.
Nu stim ce inteleti dv prin afectare si nici modul de cotizare (prin contract de munca sau prin asigurare sociala)
Daca aveti stagiul complet de cotizare aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani. Aceasta pensie se calculeaza impartind suma punctelor anuale realizate, pe toata perioada cotizata, la 35 si se realizeaza un punctaj mediu.
Evident ca daca veti cotiza o perioada mai mare de 35 ani veti obtine suma punctajelor anuale mai mare si deci si punctajul mediu mai mare dar tot atat de adevarat este ca aceasta influenta depinde si de salariul pentru care platiti contributie
Daca pe cele 9 luni platiti contribuitie pentru un salariu mic si influenta va fi mica.
Punctajul suplimentar pentru grupa II de munca se calculeaza conform art 100 din legea pensiilor 263/2010 si la pensia anticipata partiala.
Stagiile asimilate pentru stagiul militar si studii universitare se introduc in calculul pensiei la recalcularea acesteea cu ocazia trecerii la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1