Subiect "lichidarea din institutie conditionata de depunarea dosarului? si calcului punctajului suplimentar pt grupa II de munca" Deschis de chiroiu elena cecilia la data: 01/29/2013 4:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lichidarea din institutie conditionata de depunarea dosarului? si calcului punctajului suplimentar pt grupa II de munca
Scris de: chiroiu elena cecilia la data: 01/29/2013 4:30am
Gen:F
Data nasterii:29.05.1954
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:11,2 ani grupa II de munca
Intrebare:Doresc cu data de 01.03.2013 sa-mi depun dosarul pentru pensionare la limita de varsta.
Varsta standard la care pot iesi este februarie 2014.
Lucrez la Agentia pentru Protectia Mediului (bugetara) si de la Oficiul de Pensii mi s-a spus ca nu sunt obligata sa-mi fac lichidarea din Institutie odata cu depunerea dosarului.Responsabilul cu resurse umane din institute nu este deacord cu aceata obtiune.
Cum este corect si care este temeiul legal pentru a nu-ti depune lichidarea decat cand primesti decizia de pensii?

Indraznesc si o a II-a intrebare:Cum se calculeaza corect punctajul suplimentar pentru gr.II de munca.Mie mi-a iesit 3,23595.Este corect?
Cu multumiri si felicitari pentru minunatul site.
Re: lichidarea din institutie conditionata de depunarea dosarului? si calcului punctajului suplimentar pt grupa II de munca
Scris de: la pensie la data: 01/30/2013 8:26am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 28 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de 34 ani si 9 luni
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 9 luni adica in 29 februarie 2012.
In privinta obligativitatii incetarii activitatii la data depunerii dosarului sau la data primirii deciziei de pensionare are dreptate functionarul de la Casa de pensii adica, intreprinderea poate sa declare incetarea de drept a contractului individual de munca la data comunicarii deciziei de pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011. Acest articol cu modificarea indicata are urmatorul continut :
„Art. 56 Contractul individual de munca inceteaza de drept:
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;"
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii:
1. In august 1980 se selcteaza codul “F” fiind in vacanta ultimului an
2 Nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti si anume :
Intre septembrie 1983 - august 1985 3 %
Intre septembrie 1985 - august 1990 6 %
Intre septembrie 1990 - martie 1992 9 %
3. Sporurile introduse dupa martie 1992 sunt luate in calcul daca sunt dovedite prin adeverinta.
4.Nu cunoastem cum ati calculat punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa II de munca insa vi-l calculam noi dupa ce introduceti sporul de vechime de la nr 2 si reveniti si ne communicati perioadele in care ati lucrat in grupa de munca sub forma de la zi/luna/an pana la zi/luna/an
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1