Subiect "Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice" Deschis de Petrini la data: 01/29/2013 4:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: Petrini la data: 01/29/2013 4:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Art. 170. -
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatiei pe anul 2011
Art. III. -
(1) In anul 2013, indicele de corectie care se aplica punctajului mediu anual determinat conform prevederilor art. 95 din Legea nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, este 1,06.
???????

1. Si un elev de clasa-V-a, poate calcula valoarea indicelui de corectie conform celor desprinse din lege, numai cei care au emis legea nu. Se pare ca avem probleme mari cu acestia.
-2117 salariu mediu brut pe economie in 2012
-762.1 valoarea punctului de pensie.
0,433x2117 / 762,1= 1,20028- indicele de corectie. Cum de le-a dat 1,06???
2. Iar cei care au iesit la pensie dupa legea 19 - tot pe baza contributivitatii- de ce sunt discriminati, si nu beneficiaza de indicele de corectie, pentru ca baza de calcul a pensiei lor este aceeasi cu cea din legea 263, nu este schimbata cu nimic.
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: la pensie la data: 01/30/2013 9:14am
Am mai discutat acest subiect pe site in ultimile zile si credem ca era bine sa cititi si dv aceste discutii
Acest faimos indice de corectie era prevazut in lege a se face conform articolului 170 care practic nu a fost aplicat niciodata pana acum ci a fost amanat doi ani la rand si pentru anul 2013 inaine de 31 decembrie 2012 trebuia sa se ia o hotarare daca se mai amana inca un an sau se aplica.
La sfarsitul anului abia trecut datorita schimbarii guvernului a existat o balbaiala si s-au trezit in ianuarie cu faptul ca nu a fost reglementat indicele de corectie si au emis o OUG cu foarte multe erori printre care aceea ca permitea un indice de corectie asa cum l-ati calculat dv.
Cand au constat aceasta gresala au vrut sa o remedieze prin legea de aprobare a acestei ordonante si au postat un proiect al acestei legi pe site-ul Ministerului Muncii unde se puteau pune observatii pana pe 29 inuarie 2013. Aceasta lege a fost discutata si aprobata in Senat in 28 ianuarie 2013 si in Camera Deputatilor in 29 aprilie 2013. In proietul acestei legi este prevazut un indice de corecti pe anii 2011, 2012 si 2013 de 1,05 si mai este introdusa o chichita la valoarea punctului de pensie care suna asa “valoarea punctului de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie a inflatiei pe anii 2010 si 2011” Aceasta credem ca le da posibilitatea sa scada indicele fata de cel calculat de dv.
Credem ca ar trebui sa asteptam mai intai forma aprobata a acestei legi si apoi sa o disecam.
Cu punctual 2 suntem perfect de accord si regretam ca sunteti primul pe care il auzim ca gandeste astfel.
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: Petrini la data: 01/31/2013 6:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Si atunci ce trebuie sa faca pensionarii discriminati cum am scris la punctul 2.
Exista vreo cale de a reglementa corect aceste drepturi?
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: Petrini la data: 01/31/2013 6:20am
Petrini :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
,,Si atunci ce trebuie sa faca pensionarii discriminati cum am scris la punctul 2.
Exista vreo cale de a reglementa corect aceste drepturi?"


Iar valoarea indicelui calculata conform indicatiilor din articol nu este 1,06 oricat s-ar chinui stimabilii legiuitori.
Vedeti cat e salariul mediu brut in 2011 ,punctul de pensie nu s-a mai schimbat de cativa ani buni.
Concluzia : deduceti-o dvs., si toti pensionarii care au capacitatea de a intelege ca sunt trasi pe sfoara si de aceasta data.
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: la pensie la data: 01/31/2013 7:45am
Se pare ca dv ati dedus gresit crezand ca daca nu am fost de acord cu calculul facut de dv sustinem ca pensionarii nu sunt trasi pe sfoara.
Noi am vrut sa spunem insa ca pensionarii sunt trasi pe sfoara mai viclean prin modul de concepere al prevederilor legale printre care enumeram urmatoarele :
- La calculul acestui indice nu se mai foloseste un salariu brut “realizat” pe economie in anul anterior cum prevedea art 170 din lege care era un criteriu obiectiv ci un salariu brut pe economie “prognozat” pe anul anterior, criteriu cu atat mai subiectiv pentru faptul ca prognozarea fost facuta cu mai mult de 2 ani inaintea calculului.
- Asa cum prevede proiectul legii amintite de noi nu se prevede utilizarea in calcul a valorii punctului de pensie la data efectuarii calculului ci, repetam expresia “, valoarea punctului de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie a inflatiei pe anii 2010 si 2011” Deci se foloseste o valoare a punctului de pensie care nu se utilizeaza in calculul pensiilor pentruca aceasta nu a fost actualizata in prctica cu rata medie a inflatiei pe anii 2010 si 2011.
Va sfatuim sa analizati mai bine aceste argumente inainte de a face judecati.
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: nicu la data: 02/06/2014 9:38am
Gen:M
am 33 de ani vechime totala, din care 23 de ani sunt de grupa 1, anul acesta am facut 52 de ani . Intrebarea mea este : Pot sa ies la pensie? Am fost in mai multe locuri si am intrebat iar unele persoane mi-au spun ca da, ies la pensie altii ca nu. Vreas sa stiu daca ma incadrez si cu ce lege. Va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat!
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: la pensie la data: 02/07/2014 5:25am
Pentru Nicu
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 23 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 11 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 6 luni
Pentru stagiue de 23 ani si 7 luni in conditii speciale, conform modificarilor aduse de legea 380/2013 la art 55 din legea pensiilor 263/2010, aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 6 luni
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: udorica Mariana la data: 02/25/2014 6:57am
Gen:Feminin
Data nasterii:15.02.1958
Stagiul de cotizare:39 ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare: La ce varsta ma pot pensiona anticipat fara penalizare. Va multumesc anticipat
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: la pensie la data: 02/26/2014 12:50pm
Pentru Udorica Mariana
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 februarie 2019, la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Indice de corectie
Scris de: POPA MARIA la data: 03/24/2014 3:44pm
Gen:
Data nasterii:07081953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dupa cum spune art.170 din lege 263/2010 inteleg
acel calcul astfel :

0,433*2117/762.1=120028 De ce eu care am iesit la pensie limita de varsta in februarie 2013 am indice corectie 1,06?

Imi doresc sa existe cineva in aceasta tara care este platit si din banii mei care doreste sa-mi raspunda.
multumesc
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: la pensie la data: 03/27/2014 2:53pm
Ca raspuns la intrbarea dv va precizam urmatoarele :
1- Acest site nu este unul oficial si noi nu suntem platiti din banii dv ci o facem voluntar
2- Nu vrem sa considerati ca aparam modul de calcul al Casei de pensii dar acest mod de calcul a fost judecat la Curtea Constitutionala a Romaniei, au fost facute corectiile necesare si fac obiectul recalcularii pensiilor acordate intre 01 ianuarie 2011 si 22 ianuarie 2013 conform prevederilor OUG 113/2013
2- Calculul dv contine mai multe erori si anume :
- Ati folosit prevederile initiale ale art 170 din legea pensiilor 263/263 care au fost modificate prin OUG 1/2013 astfel ca sa nu mai poata fi contestat modul de calcul
Conform acestor prevederi se utilizeaza salariul mediu brut pe economie comunicat de Institutul National de Statistica nu pentru anul anterior ci cu doi ani in urma (in cazul indicelui de corectie pe anul 2013 se foloseste salariul mediu brut realizat pe anul 2011) iar valoarea punctului de pensie luata in calcul se actualizeaza cu rata medie a inflatiei din anul 2011.
- In plus dv ati utilizat gresit salariul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale (pe anul 2012) care este un salariu ipotetic nu salariul mediu brut realizat pe anul respectiv comunicat INSS.
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: DRAGULIN MARIA la data: 05/08/2014 5:38am
Gen:f

Data nasterii:11/1950
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare:pentru o vechime in grupa Ii de munca de 19 ani ,ce punctaj suplimentar se calculeaza?
Re: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Scris de: la pensie la data: 05/09/2014 8:49am
Pentru Dragulin Maria
Pentru stagiul de cotizare in gr II de munca se acorda un punctaj suplimentar care se calculeaza prin majorarea cu 25 % a punctajelor anuale realizate pe perioada acestui stagiu.
Deoarece nu cunoastem punctajele anuale realizate de dv pe perioada acestui stagiu nu va putem calcula acest punctaj suplimentar.
Noi calculam acest punctaj pentru cei care utilizeaza programul de calcul de pe site si introduc datele necesare.
Am verificat si dv nu aveti deschis un astfel de program.
Daca aveti datele necesare deschideti un astfel de program si introduceti date cel putin pe perioada stagiului lucrat in grupa de munca
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1