Subiect "pplata pensiei anticipate" Deschis de gina la data: 01/29/2013 4:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pplata pensiei anticipate
Scris de: gina la data: 01/29/2013 4:59am
Gen:f.
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Anul trecut am depus dosarul de pensie anticipata partiala.Am mai lucrat un an, timp in care pensia a fost sistata..Pe 3 oct. am depus cerere de punere in plata a pensiei si de recalculare. In decembrie am primit o adresa in care mi se comunica ca recalcularea este permisa doar la limita de varsta.Bun.Am inteles, mi-ati explicat si d-voastra ca lipsa de informare aduce neajunsuri.Insa,punerea in plata nu s-a facut nici pana azi. Am fost de multe ori la Casa de Pensie. Fara rezultat.Doar pormisiuni.Este inadmisibil ca o amarata de pensie sa nu poata fi pusa in plata dupa atata timp. Ce ma satuiti sa fac?(fara judecata , ca n-am bani pt. asa ceva) Multumesc.
Re: pplata pensiei anticipate
Scris de: la pensie la data: 01/30/2013 9:28am
Parerea noastra este ca este esar sa mai verificati odata continutul cererii de repunere in plata a pensiei pentru a vedea daca formularea acestei cereri a permis o intelegere gresita a acesteia
In legea pensiilor 263/2010 se prevede ca pensia sa fie repusa in plata in luna urmatoare datei de depunere a cererii.
Avand in vedere ca nu a fost respectat acest articol urmatorul pas este de depunere a unei contestatii catre Comisia Centrala de Contestatii. Aceasta contestatie se depune la registratura Casei de Pensii de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1