Subiect "CAS calculat la o baza mai mare decat salariul din cartea de menca" Deschis de Enache Gabriela Angela la data: 01/29/2013 5:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CAS calculat la o baza mai mare decat salariul din cartea de menca
Scris de: Enache Gabriela Angela la data: 01/29/2013 5:36am
Gen:F
Data nasterii:25.09.1953
Stagiul de cotizare:36,5 ani
Alte date: am lucrat la CIBO din 1976 si din 1994 lucrez la Kraft Foods, parte din Mondelez International.
Intrebare:
La casa de pensii din Brasov, au fost furnizate informatiile legate de faptul ca %CAS este calculat la salariul de baza la care se adauga valoarea tain-ului (punga cu produse Kraft data lunar la salariati) ?
Daca da, in programul de calcul automat al pensiei, ce trebuie sa trec la salariul tarifar? Cel din cartea de munca nu e suficient, de moment ce CAS% s-a calculat la o valoare mai mare, adica (salariu+tain).
Se va tine cont la calculul pensiei mele de faptul ca CAS% se calculeaza in acest mod?
Re: CAS calculat la o baza mai mare decat salariul din cartea de menca
Scris de: la pensie la data: 01/30/2013 9:47am
Trebuie sa introduceti in calcul suma pentru care s-a platit CAS.
Dupa aprilie 2001 veniturile pentru care s-a platit CAS sunt transmise de catre angajatori la Casa de pensii pe suport electronic astfel ca daca aveti dubii asupra acestor sume cereti la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001 si vi se va elibera un tabel cu aceste sume. Credem ca ar fi oportuna o astfel de cerere pentruca pentru tichetele de masa (in cazul dv tain) s-a platit CAS mai tarziu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1