Subiect "calcul pensie" Deschis de Horatiu la data: 01/29/2013 1:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Horatiu la data: 01/29/2013 1:19pm
Gen:M
Data nasterii:23.06.1957
Stagiul de cotizare:32 ani + 5 ani studii universitare la zi
Alte date:certificat de incadrare in grad de handicap accentuat (dobandit la nastere gr.II)
Intrebare:Buna seara,
As avea rugamintea sa-mi spuneti cum se calculeaza pensie in cazul meu?
In ipoteza in care as dori sa depun dosarul de pensionare incepand cu 01.01.2014 v-as ruga sa ma lamuriti in legatura cu valoarea pensiei . Am introdus datele in programul dumneavoastra pentru o estimare.
Nu sunt sigur in legatura cu ce a rezultat deoarece am observat ca programul calculeaza cuantumul pensiei prin impartirea punctajul total la 35 ani cat ar trebui sa cotizez in conditii normale.
Este corect ca punctajul total in cazul meu sa se imparta la 35 ani stagiul complet necesar?
Va multumesc anticipat!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/31/2013 3:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 23 iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca posedati certificat de handicap accentuat dobandit anterior angajarii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si a stagiului de cotizare la doua treimi din 35 ani adica 23 ani si 4 luni.
In aceste conditii in prezent aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Am verificat datele introduse de dv in program si trebuie sa va felicitam pentruca nu am observat nicio eroare. O singura observatie avem si anume aceea ca pentru a fi introduse in calculul pensiei sporurile dupa martie 1992, pana la introducerea lor in salariu, trebuie sa prezentati adeverinta de la angajator cu aceste sporuri.
In privinta calculului punctajului mediu anual al pensiei aveti dreptate, programul nostru de calcul nu calculeaza cu stagii complete de cotizare reduse (sic) si deci in cazul dv a facut acest calcul cu 35 ani. Dar pentru a corecta rezultatul puteti inmulti punctajul mediu si valoarea iesita din calcul cu 1,5.
Deasemeni facem observatia ca in anul 2013 valoarea punctului de pensie a crescut cu 4 % adica la 762,1 lei si dupa publicarea in MO a legii de modificare a acesteia vom face si noi modificarea in program.
Re: calcul pensie
Scris de: Horatiu la data: 01/31/2013 4:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Si eu trebuie sa va multumesc foarte mult deoarece datorita acestui program pe care l-ati pus la dispozitie tuturor putem sa aflam din timp pe ce suma ne putem baza la pensie.
Foarte putine persoane sunt avizate in acest domeniu si recunosc acest program mi-a fost de mare folos.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1