Subiect "pensie invaliditate invatator" Deschis de sutu daniel la data: 01/30/2013 1:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate invatator
Scris de: sutu daniel la data: 01/30/2013 1:06pm
Gen:M
Data nasterii: 8-I-1979
Stagiul de cotizare:12 ani 5luni
Alte date:
Intrebare: Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa-mi aflu eventuala pensie pe care as avea-o daca ar fi ca in viitorul apropiat ar trebui sa ma pensionez din cauza problemelor pe care le am in privinta vederii. Pe scurt, situatia mea este urmatoarea: sunt diagnosticat cu cataracta congentitala + glaucom aparut in urma interventiilor chirurgicale efectuate pana la varsta de 6 ani, glaucom descoperit abia la varsta de 25 de ani. Am o vechime in invatamant neintrerupta, de la 1 sept 2000, ca invatator titular de la acceasi data. Am toate gradele didactice (date la timp - in 10 ani, daca e necesar acest detaliu, am studii superioare efectuate pe parcursul perioadei in care am fost angajat. De cativa ani m-am hotarat sa-mi fac dosar de persoana cu handicap si am fost incadrat cu deficienta accentuata (gradul II, deci). Dupa descoperirea glaucomului (la varsta de 25 de ani, dupa cum v-am spus), m-am operat si de cataracta, si de glaucom la ambii ochi, suferind si o desprindere de retina in urma uneia dintre operatii... Avand in vedere ca momentan imi administrez tratamentul maximal antiglaucomatos (3 tipuri de picaturi oftalmice - cosopt, duotrav si brimonal), presiunea intraoculara fiindu-mi f mare, tind sa cred ca ma apropii de faza in care nu voi mai avea capacitatea fizica de a-mi desfasura activitatea si, vrand-nevrand, va trebui sa ma pensionez, un gand care nu-mi creeaza deloc placere, avand in vedere varsta de 34 de ani la care ma aflu! Asadar, va rog sa ma ajutati sa aflu cam ce pensie as avea...
Va multumesc! Nu stiu ce alte detalii sa va ofer pentru a ma putea informa cat mai corect, dar, daca sunt necesare, va rog sa mi le solicitati si se rezolva!
Re: pensie invaliditate invatator
Scris de: la pensie la data: 01/31/2013 6:29am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 08 ianuarie 2044 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru starea de handicap nu puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare deoarece data dobandirii handicapului este dupa angajare.
Puteti beneficia de pensie de invaliditate daca va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca si aceasta constata ca aveti capacitatea de munca sub 50% si va incadreaza in unul din gradele de invaliditate.
Valoarea pensiei nu o putem prevedea deoarece aceasta se calculeaza in functie de salariile realizate pe perioada stagiului de cotizare. In cazul in care capacitatea de munca este pierduta complet si sunteti incadrat in gradele I sau II de invaliditate prin decizia de pensie de invaliditate vi se mai acorda un stagiu potential pentru care primiti un punctaj suplimentar.
Daca pierdeti complet vederea aveti dreptul sa cereti pensie pentru limita de varsta la orice varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1