Subiect "gr 1 8 ani si 4 luni gr 2 13 ani si 5 luni" Deschis de Viorica Lenghen la data: 01/31/2013 9:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
gr 1 8 ani si 4 luni gr 2 13 ani si 5 luni
Scris de: Viorica Lenghen la data: 01/31/2013 9:52am

Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: gr 1 8 ani si 4 luni gr 2 13 ani si 5 luni
Scris de: la pensie la data: 02/01/2013 4:06am
Ne pare rau ca nu ati reusit sa ne dati datele necesare analizei. Dintre aceste date foarte importante era data nasterii si daca pe langa stagiile de cotizare in grupele de munca mai aveti si alte stagii de cotizare.
Avand numai stagiile specificate de dv va putem preciza numai avantajele suplimentare de care beneficiati in urma acestora.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
Pentru stagiile de 8 ani in grupa I si 13 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 sunt 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 8 ani in conditii speciale si 13 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta daca la data pensionarii aveti realizat stagiul complet de cotizare (inclusiv sporul de vechime de mai sus).
. Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 21 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta daca la data pensionarii aveti realizat stagiul complet de cotizare (inclusiv sporul de vechime de mai sus).
Raspunsul era mult mai clar daca dadeati datele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1