Subiect "p anticipata" Deschis de gheorghe la data: 02/01/2013 12:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
p anticipata
Scris de: gheorghe la data: 02/01/2013 12:06pm
Gen:masculin
Data nasterii:15.10.1955
Stagiul de cotizare:36 ANI 8 luni 15 zile
Alte date:pe toata perioada am fost incadrat in grupa II,si din data de 9.03.2004-15.04.2010 am beneficiat de pensie de boala.
Intrebare:va rog sa imi spuneti cand as putea ramane la pensie anticipata.va multumesc.
Re: p anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/02/2013 8:46am
Datele sunt incerte probabil in stagiul de cotizare ati inclus si perioada de pensie de invaliditate care este stagiu asimilat si nu se incadreaza in grupa II ( conditii deosebite).
Noi am luat in calcul stagiul de cotizare dat de dv si daca am gresit gresala nu ne apartine.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 36 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 9 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate
Pentru stagiul de peste 35 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Re: p anticipata
Scris de: gheorghe la data: 02/02/2013 12:25pm
la pensie :
Datele sunt incerte probabil in stagiul de cotizare ati inclus si perioada de pensie de invaliditate care este stagiu asimilat si nu se incadreaza in grupa II ( conditii deosebite).
Noi am luat in calcul stagiul de cotizare dat de dv si daca am gresit gresala nu ne apartine.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 36 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 9 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate
Pentru stagiul de peste 35 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
.
---Intradevar cred ca am gresit la stagiul de cotizare,CAnd MI SA INTRERUPT PENSIA DE BOALA MI A VENIT O DECIZIE PE CARE IMI APARE 26 de ani 5 luni 28 zile perioada in care am fost incadrat in gr II,am beneficiat de somaj din 14.05.2001-03.02.2002si ajutor de somaj din data de 04.02.2002-04.08.2003.in data de 09.03.2004-15.04.2011 am beneficiat de pensie de boala gradul 3.sper ca acum va sunt mai de folos datele pe care vi le am dat pt calcularea pensie anticipat.VA MULTUMESC MULT!!!
Re: p anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/03/2013 8:41am
In acest caz raspunsul nostru se modifica astfel:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 26 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate si somaj
Pentru stagiul de peste 26 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 de ani adica in 15 octombrie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1