Subiect "vecimea in munca" Deschis de EPURE Marius Daniel la data: 02/03/2013 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vecimea in munca
Scris de: EPURE Marius Daniel la data: 02/03/2013 6:06am
Gen:
Data nasterii:01/10/1961
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:stagiu militar 9 luni,facultate ipi. iasi 6 ani
Intrebare:Daca acum 2012 am 52 de ani si sunt cu handicap permanent gr 3 mediu, intrebarea este daca se cosidera un an vechime daca am lucrat de ex.3 luni intr-un an ??Cind pot iesi la pensie anticipat in conditiile astea ?
Va multumesc, prof.ing.EPURE D .
Re: vecimea in munca
Scris de: la pensie la data: 02/04/2013 3:13am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 01 octombrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani daca handicapul a fost dobandit anterior inceperii activitatii (si a facultatii) si detineti certificat de handicap care sa prevada aceasta si sa fie eliberat special pentru a fi utilizat la Casa de pensii.
Stagiul de cotizare se calculeaza in ani, luni si zile fara a se face aproximari
Daca nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru handicap aveti dreptul la pensie anticipata diminuata, la varsta de 60 ani daca realizati stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul military si studii universitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1