Subiect "valorificare gr.2" Deschis de Ion Maria la data: 02/03/2013 6:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valorificare gr.2
Scris de: Ion Maria la data: 02/03/2013 6:16am
Gen:M
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Care este procentul minim de valorificare a stagiului lucrat efectiv in grupa 2 ? Cum se valorifica relativ la stagiu si relativ la punctajul suplimentar ? (exemplu pentru 50 % )
Re: valorificare gr.2
Scris de: la pensie la data: 02/04/2013 3:41am
Conform Ordinului Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii si Ocrotirii Sociale 50/1990 punctul 9 se considera stagiu in grupa II de munca daca perioada efectiv lucrata in grupele de munca a fost de minim 70 % din programul normal de lucru.
Pentru stagiile in grupa II de munca se beneficiaza de urmatoarele drepturi :
- Un spor de stagiu de cotizare pentru stagii de cotizare de minim 5 ani fara a lua in calcul procentul lucrat efectiv in grupa de munca
- Reducerea varstei de pensionare pentru stagii de cotizare de minim 6 ani calculat cu procentul efectiv lucrat in grupa de munca
- Un punctaj suplimentar, fara conditie de stagiu minim, fara a lua in calcul procentul lucrat efectiv in grupa de munca
Exemlu de calcul pentru un stagiu de cotizare in gr II de 8 ani lucrat efectiv in procent de 75 % cu un punctaj annual de 1 punct
- Un spor de stagiu de cotizare de 2 ani (8X 3 luni)
- Reducerea cu 1 an a varstei de pensionare pentru un stagiu de cotizare efectiv lucrat in gr II de 6 ani, asimilat cu conditii deosebite (8X0,75)
- Un punctaj suplimentar calculat prin majorarea cu 25 % a punctajelor realizate pe perioada stagiului de cotizare de 8 ani lucrat in gr II. 8X1X0,25= 2 puncte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1