Subiect "pensie" Deschis de marga la data: 02/03/2013 8:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: marga la data: 02/03/2013 8:07am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:33 ani din care 23 ani 7 luni in gr a2a
Alte date:in aceasta perioada de 32 de ani am avut 2concedii maternitate de cate 112 zile fiecare si 2 ani de somaj
Intrebare:ani la ce varsta beneficiez de pensie la limita de varsta ??? dar de cea anticipata ???
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/04/2013 4:46am
Data nasterii???
Ne pare rau ca nu ati inteles ca varstele de pensionare depind de data nasterii si deoarece dv nu ati dat-o nu va putem da un raspuns corect .
Reveniti si dati-ne data nasterii.
Daca nu vreti sa dati data nasterii puteti sa determinati singura varsta de pensionare fara reducerea varstei de pensionare precum si aceasta reducere cu programele de pe site.
Re: pensie
Scris de: marga la data: 02/04/2013 11:50am
Gen: F
Data nasterii: 16 07 1958
Stagiul de cotizare:33 ani si 7 luni ,din care 23 ani si 7 luni in gr a2a de salarizare
Alte date:in perioada de 33 de ani am avut 2 concedii de maternitate de cate 112 zile fiecare si 2 ani de somaj
Intrebare:la cati ani ies la pensie la limita de varsta ??? dar la cea anticipata si ce am de pierdut??? Mentionez ca lucrez din sept. 1978 Va multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/05/2013 2:01am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 23 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 9 luni
Pentru stagiul de 23 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 16 septembrie 2014
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv deoarece o puteti obtine la aceiasi data cu pensia pentru limita de varsta fiindca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1