Subiect "calcul punct pensie" Deschis de Oros Cecilia Elena la data: 02/03/2013 9:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punct pensie
Scris de: Oros Cecilia Elena la data: 02/03/2013 9:44pm
Gen:
Data nasterii: 12.05.1957
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare: Intr-un an am platit integral sumele aferente venitului asigurat; de ex. la valoarea minima de 35% din baza de calcul(am declaratie de asigurare ca persoana fizica autorizata). In acelasi an am avut si concediu medical de exemplu 1 luna completa si 10 zile calendaristice din luna urmatoare. Pentru aceste zile de concediu medical casa de asigurari de sanatate a platit in contul meu CAS-ul la valoarea minima asigurata conform legii in vigoare. Asadar s-a platit de doua ori pentru o luna intreaga (eu si casa de asigurari de sanatate) iar intr-o luna s-a platit suma obligatorie (eu) si in plus pentru 10 zile (casa de asigurari de sanatate).
1. Cum se calculeaza punctul de pensie in acest caz pentru lunile/zilele de concediu medical si respectiv pentru lunile respective si pentru intregul an?
2. Ce reduceri/penalitati se aplica la pensionarea de invaliditate comparativ cu pensionarea la limita de varsta? Am stagiul de cotizare complet si doresc pensionare pentru invaliditate grd III.
2. Ce sunt punctele suplimentare pentru 2%, 3%, 4%, si 4% si cum se calculeaza ele?
Va multumesc.
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 02/05/2013 3:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 12 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
1.Punctajul pensiei se calculeaza astfel:
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind salariile (veniturile) realizate de dv cu salariul mediu pe economie din acea luna. In lunile in care s-a platit CAS si de catre dv si de catre Casa de sanatate se cumuleaza sumele pentru care s-a platit contributie. Insa nu trebuie sa credeti ca punctajele lunare vor fi asa mari deoarece sumele pentru care s-a platit CAS sunt mici comparative salariul mediu realizat pe economie.
- Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din un an calendaristic cu 12.
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartind suma punctajelor anuale la stagiu total de cotizare care in cazul dv este de 30 ani si 9 luni (30,75)
2. Punctajul pentru pensia de invaliditate de orice grad in cazul in care s-a realizat stagiul complet de cotizare se calculeaza la fel ca in cazul pensiei pentru limita de varsta.
3 In perioada 01 ianuarie 1967 - 31 martie 2001 angajatii au contribuit obligatoriu pentru pensie suplimentara cu o contributie de 2%,3% sau 5%, din sumele realizate, iar cei care au dorit sa contribuie suplimentar au contribuit cu 4% in perioada 01 iulie 1977 – 01 iulie 1986.
Pentru aceaste contributii se acorda un punctaj suplimentar calculat conform prevederilor art 168 din legea pensiilor 263/2010
Re: calcul punct pensie
Scris de: Oros Cecilia la data: 02/12/2013 1:58am
"In perioada 01 ianuarie 1967 - 31 martie 2001 angajatii au contribuit obligatoriu pentru pensie suplimentara cu o contributie de 2%,3% sau 5%, din sumele realizate, iar cei care au dorit sa contribuie suplimentar au contribuit cu 4% in perioada 01 iulie 1977 – 01 iulie 1986.
Pentru aceaste contributii se acorda un punctaj suplimentar calculat conform prevederilor art 168 din legea pensiilor 263/2010"
Multumesc pentru raspuns.
Am o nelamurire. Am constatat ca totusi si dupa luma martie 2001 cota platita de mine )pfa) a fost tot 35% pina in anul 2003. Nu inteleg de ce e asa de mare aceasta contributie daca procentul de 5% corespunzator pensiei suplimentare s-a eliminat dupa 31 Martie 2001. Eu am stiut ca CAS este 31.3% pentru pfa.
In acest caz desi am o contributie mai mare din venitul asigurat (35%) nu mai bebeficiez nici de procentul asimilat pensiei suplimentare si nici de un punctaj la pensie marit proportional cu contributia mai mare decat cea de 31.3 care se plateste in mod normal ?
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 02/14/2013 3:51pm
Cu ingaduinta dv nu vom intra intr-un dialog pe aceasta tema pentruca noi ar trebui sa ne asumam rolul de avocat al apararii politicii fiscale ale guvernantilor din acea perioada rol care nu ne convine.
Precizarile pe care vrem sa le mai facem sunt urmatoarele.
1. Asa cum am precizat anterior contributia pentru pensie suplimentara a fost sistata in 31 martie 2001 si dupa aceasta data nu s-a mai platit aceasta contributie si nu se mai acorda punctaj suplimentar.
2 Stabilirea cotelor de CAS totale din care o parte platite de catre angajatori si o parte de angajati este atributul guvernantilor si se face prin legea bugetelor anuale de asigurari sociale. Cresterea nivelului acestor cote nu se traduce intotdeauna in cresterea corespunzatoare a punctajelor realizate la pensii..
3 Cei care se asigura social individual fie prin declaratii anuale depuse la administratiile fiscale fie prin contracte de asigurare sociala incheiate cu Casa de pensii platesc cota totala de CAS (angjat + angajator)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1