Subiect "punctaj de pensie" Deschis de Aneta Costan la data: 02/04/2013 7:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj de pensie
Scris de: Aneta Costan la data: 02/04/2013 7:03am
Buna ziua,
Nu stiu daca exista un raspuns la intrebarea mea, dar totusi imi incerc norocul expunandu-mi o nedumerire. In anul 2002, luna decembrie, pe cuponul de pensie era scris un anumit punctaj. Pana in octombrie 2007 acest punctaj nu a mai aparut pe cupon. Din noiembrie 2007 s-a retiparit punctajul, dar am sesizat ca era mai mic decat cel din 2002. Intrebarea mea este, daca e normal ca pe parcursul acestor ani sa scada punctajul cu 0.02 puncte? Multumesc anticipat pentru raspuns (daca poate sa ma ajute cineva)
Re: punctaj de pensie
Scris de: la pensie la data: 02/05/2013 4:27am
Daca ne spuneati si data iesirii dv la pensie puteam sa facem o analiza corecta a situatiei dv. Deoarece nu ati dat-o vom incerca sa dam o explicatie generala facand un mic istoric al evolutiei punctajului mediu al pensiei pentru anumiti pensionari.
Pentru pensionarii iesiti la pensie inainte de aprilie 2001 prin prevederile legale de atunci in aprilie 2001 li s-a atribuit un punctaj de pensie in functie de valoarea pensiei de atunci si acesta a fost tiparit pe cuponul de pensie. Pana in anul 2005 cand s-a facut recalcularea pensiilor pentru pensionarii iesiti la pensie inainte de aprilie 2001 punctajul pensii lor a fost modificat (scazut) la fiecare modificare a valorii punctului de pensie sic and au inceput pensionarii sa protesteze nu au mai tiparit punctajul punctului de pensie pe cupon.
Abia dupa recalcularea pensiilor din anul 2005, care s-a facut conform legii pensiilor 19/2000 pentru toata perioada lucrata, punctajul pensiilor pentru cei care au iesit la pensie inainte de aprilie 2001 a ramas constant si nu mai era niciun motiv sa nu mai tipareasca punctajul pensiei pe cupon.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1