Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de Gorgonea Mitica la data: 02/04/2013 10:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: Gorgonea Mitica la data: 02/04/2013 10:43am
Gen:M
Data nasterii:28/11/1966
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:1 an si 4 luni armata,2 ani si 10 luni grupa a 2a
Intrebare:Am suferit una accident de muncasi ma pot pensiona pe caz de boala,am hernie cervicala ,osteofite la cervical,fisuri la torace si lombar,doua operatii la plaman,6 coaste rupte.M-ar interesa cam la ce pensie as iesi daca am vechimea de mai sus si ultimele salarii brute pana in accident la 1750 Ron?
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/05/2013 6:29am
In cazul accidentelor de munca nu se pun alte conditii decat aceea ca sa va prezentati la Comisia de Expertiza a capacitatii de munca si daca aceasta constata o diminuare a capacitatii de munca sub 50 % va incadreaza in unul din gradele de invaliditate dupa care va intocmiti dosarul de pensionare cu pensie de invaliditate,
Din pacate nu va putem aprecia valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile (veniturile) obtinute de dv pe toata perioada lucrata si in plus vi se mai acorda un punctaj suplimentar care depinde de stagiul potential acordat prin decizia de pensionare.
Pensia dv de invaliditate poate fi calculate de dv pe site-ul nostru daca utilizati programul de calcul gratuit de pe site-ul nostru.
Este bines a faceti acest lucru dupa ce depuneti dosarul de pensie si in prealabil ati retinut cate o copie de pe fiecare act din componenta dosarului de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1