Subiect "calcul punct pensie" Deschis de Oros Eugen la data: 02/05/2013 12:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punct pensie
Scris de: Oros Eugen la data: 02/05/2013 12:32am
Gen:M
Data nasterii:31.05.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In cazul in care am prima luna de lucru in cartea de munca Decembrie 1981 in ncare am obtinut 0.61 puncte, punctul mediu anual se obtine prin impartirea acestei valori cu 12? Adica voi avea 0.051 puncte pentru anul 1981?
Daca da cum as putea sa cer revizuirea procedurii pentru ca ar fi absurd si matematic/aritmetic si logic?
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 02/06/2013 1:32am
Ne pare rau dar nu suntem de accord cu punctul dv de vedere.
Calculul punctajelor anuale se face astfel :
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind salariile (veniturile) realizate de dv cu salariul mediu pe economie din acea luna.
- Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din un an calendaristic cu 12.
Nu vedem absurditatea nici matematica si nici logica,
Nu vedeti mai absurd din punct de vedere logic ca cineva care a lucrat un an intreg cu acelasi salariu sa primeasca un punctaj egal cu altcineva care a lucrat o singura luna cu acest salariu.
Re: calcul punct pensie
Scris de: Eugen Oros la data: 02/06/2013 2:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Nu e absurd ceea ce sustin eu. Pentru ca se lucreaza cu medii aritmetice: punctajul lunar se imparte la 12 si se obtine in realitate o medie anuala (punctul anual-probabil ligiuitorul a omis faptul ca nu toata lumea a lucrat toate lunile din toti anii de activitate). Pentru a nu fi absurd nimic in aplicarera legii pensiilor ar trebui impartita suma punctelor lunare la numarul de luni din perioada legala de contributie. Sau sa se calculeze efectiv si corect acele "puncte anual" ca medii lunare si nu ca niste cifre abstracte, obtinute mecanic fara a se tine seaama de continutul lor informational (bani platiti de contribuabil pe care trebuie sa ii primeasca inapoi ca pensie estimata doar proportional cu contributia lui). Pentru ca in scenariul meu media lunara pe anul 1981 ar fi 0.61:1=0.61. Asa cum spune metoda legala am 0.61:12=0.051 ceea ce in lei inseamna de ex 0.61x100=61 respectiv 0.051x100=5.1. Aici este absurdul. Ca pensionar.
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 02/06/2013 4:04am
Pledoaria dv nu ne-a convins ca aveti dreptate, poate si pentru faptul ca nu ati explicat cum se face diferenta intre cel care lucreaza o luna pe an si cel care lucreaza tot anul, situatie care se poate repeta de multe ori.
Dar si in cazul in care am fi fost convinsi situatia ramanea aceiasi pentruca o zicala romaneasca spune ca “legea este lege nu tocmeala”
Re: calcul punct pensie
Scris de: aritmetica la data: 02/07/2013 11:40am
Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din un an calendaristic cu 12.

daca ti-ai pune ochelarii cu dioptrii corecte ai vedea ca este scris SUMA punctajelor lunare - dintrun an!!! daca muncesti tot anul se iau toate lunile in calcul!!!

12:12 = 1
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 02/09/2013 3:36am
Va atentionam ca pe acest site nu admitem asemenea limbaj.
In ceeace priveste aritmetica probabil nu ati citit cum propune domnul Oros si ati si tras concluzia.
Domnul Oros propune ca media sa se faca prin impartirea la numarul de luni lucrate adica :
In cazul unei luni lucrate calculul sa se faca prin 1/1 =1
In cazul a 12 luni lucrate calculul sa se faca prin 12/12 =1
In acest caz carei diferenta intre cei doi
Re: calcul punct pensie
Scris de: Eugen Oros la data: 02/09/2013 1:16pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Problema de limbaj nu o comentez.
Eu am plecat de la ideea ca in cazul in care am debutat in campul muncii in luna decembrie a unui an nu este firesc sa se calculeze o medie a punctului pentru acel an folosindu-se lunile in care de exemplu eram inca elev/student.
Totusi am analizat problema si am apelat la seriile de timp si mediile lor. In cazul acestora sunt aplicabile mediile ponderate si mi se pare ca acestea au stat la baza metodologiei legiuitorului. Respectiv lunile nelucrate au avut zero puncte si in final s-a ajuns la (0x1+0x1 + .. + Xx1):12. Ceea ce simplificat inseamna X:12. Adica punctul de pensie X calculat pentru singura luna lucrata in scenariul meu se imparte la 12. Asa se explica de fapt si rezolvarea problemei inechitatii dintre contributorii cu 12 si respectiv 1 luna in acelasi an, adica logica diminuarii punctului de pensie a celui care a lucrat doar 1 luna. Este asadar explicabila situatia expusa de mine folosind un limbaj civilizat.
Totusi cred ca folosind suma punctelor lunare si impartirea lor la stagiul necesar pensionarii stabilit prin lege exprimat in numar de luni ar elimina orice dubiu in calcularea punctului mediu anual si mai mult ar diminua orice frustrare pentru cel care asa cum am exemplificat isi incepe viata de contributor in campul muncii in ultima luna a unui an.
Multumesc pentru raspunsuri, chiar si in limbajul deloc explicabil folosit pe acest forum de consultari, discutii, exemplificari ... Imi pare rau ca incercarea mea de a ma explica s-a inteles a fi o pledoarie.
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 02/11/2013 8:57am
Ne bucura faptul ca ati gasit o explicatie matematica a modului de calcul a punctajului anual.
Vorbind sincer si noi am gasit calea de a explica modul de calcul prin realizari zero in lunile nelucrate dar dupa ce am dat raspunsul.
Daca limbajul raspunsului nostru vi se pare nepotrivit ne cerem iertare. In ceiace priveste limbajul folost de acel anonim identificat de noi a fi din Bucuresti acela ne-a fost adresat noua si noi nu putem impiedica astfel de incidente, iar dv nu trebuie sa considerati ca atentionarea noastra va viza si pe dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1