Subiect "pensie" Deschis de Sarghe Elena la data: 02/05/2013 7:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Sarghe Elena la data: 02/05/2013 7:08am
Gen:feminin
Data nasterii:06.02.1958
Stagiul de cotizare:37
Alte date: Sunt agajata, fara intrerupere, din 1976 pana in prezent. Am lucrat in gr.I intre 1976 - 1986 in ind. chimica (conditii deosebite) Am 37 ani contributie.
Intrebare:Cand pot beneficia de pensie anticipata (fara penalizare) si cand la pensie la limita de varsta?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/06/2013 1:57am
Cu ocazia zilei de nastere va uram LA MULTI ANI cu sanatate
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 06 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa de munca este confuz, acesta se calculeaza in ani completi (la zile) iar dv dati un interval in care pot fi si 9 si 10 ani completi. Noi am calculat pentru 10 ani completi si daca am gresit nu este vina noastra.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca. Noi am luat in calcul echivalarea cu conditii deosebite, dupa informatia dv
Pentru un stagiul de 10 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 10 ani in conditii deosebite de munca beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 06 februarie 2017.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 56 ani adica in 06 februarie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1