Subiect "pensie cu reducerea varstei" Deschis de GANEA GEORGETA la data: 02/06/2013 8:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie cu reducerea varstei
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 02/06/2013 8:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am utilizat programul pentru reducerea varstei de pensionare pentru urmatoarea speta;
Barbat nascut in luna decembrie 1956 cu 18 ani lucrati in grupa I a de munca.Desi in dreptul conditiilor de munca reducerea varstei apare de 9 ani in subsolul paginii la conditiile de pensionare reducerea varstei apare cu doar 8 ani.
Va rog sa ma autati in deslusirea acestei neconcordante
Multumesc mult pentru ajutor
Re: pensie cu reducerea varstei
Scris de: la pensie la data: 02/07/2013 10:14am
Aveti dreptate in program a intervenit o eroare de programare care duce la raspunsul gresit din partea de jos a paginii.
Singura oservatie este ca este vorba de stagiul in conditii speciale. Vom lua masuri pentru eliminarea acestei erori care se manifesta si la 16 ani in conditii speciale
Va multumim pentru sesizare
Deasemeni trebuie sa va spunem ca apreciem intentia dv laudabila de a fi de ajutor celorlalti dar in acelasi timp vrem sa facem cateva observatii privind raspunsurile date de dv intrebarilor puse pe site unde ati facut unele erori
1 La stagiul de cotizare care deschide dreptul de reducere a varstei de de pensionare se ia in calcul si sporul de vechime primit pentru stagiul de cotizare in grupa de munca conform art 50 alin (1) din Normele de aplicare ale legii pensiilor aprobate prin HG 257/2011
2 La calculul diminuarii pensiei anticipate partiale se are in vedere numarul de luni de anticipare intre data cererii acestei pensii si varsta standard redusa conform legii pentru stagiile in grupele de munca (art 53 alin (1) din aceleasi norme de aplicare ale legii pensiilor).
3. Va rugam sa limitati numarul de raspunsuri date celorlalti pentruca programul de limitare a numarului de mesaje zilnice ia in calcul si mesajele dv.
Re: pensie cu reducerea varstei
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 02/08/2013 2:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc mult pentru raspuns si pentru lamuriri
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1