Subiect "Varsta de pensionare" Deschis de Luminita Dumanescu la data: 02/06/2013 8:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta de pensionare
Scris de: Luminita Dumanescu la data: 02/06/2013 8:37am
Gen: masculin
Data nasterii: 16 decembrie 1952
Stagiul de cotizare:34 ani si 9 luni
Alte date: 10 ani grupa a II-a de munca - deci se adauga inca 3 ani
Intrebare: Cand se poate pensiona (la implinirea varstei legale sau anticipat) tatal meu? Va multumesc!
Re: Varsta de pensionare
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 02/06/2013 11:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cu reducerea varstei de pensionare p;entru lucru in conditii de grupa de munca in program de 100% conditiile de pensionare sunt:
Stagiul complet de cotizare: 35 ani
Virsta de pensionare: 63 ani ( 2016)
Re: Varsta de pensionare
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 02/06/2013 12:02pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
De pensie anticipata nu poate beneficia ca nu are stagiul de cotizare.
Poate in schimb sa beneficieze de pensie anticipata partiala. Stagiul de cotizare realizat se suplimenteaza pentru munca depusa in conditii de grupa de munca. Penalizarea este insa de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare De exemplu pentru 4 ani, respectiv 48 de luni penalizarea este de 36%.
La pensie antcipata partiala nu se valorifica stagiul militar , facultatea la zi, pensia de invaliditate a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.

Legea 263 din 2010
art 65 3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate partiale nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)—c) si g).
Re: Varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/07/2013 6:52am
Raspunsul doamnei Ganea contine erori
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 decembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 10 ani in gr II de munca beneficiaza de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 37 ani si 3 luni
Pentru un stagiul de 10 ani in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 16 decembrie 2015
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Daca cere aceasta pensie in 16 februarie 2013 diminuarea este de 25,50 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1