Subiect "INVALIDITATE GR 3, LEGAL CATE ORE DE MUNCA" Deschis de ZAMFIRA la data: 02/06/2013 5:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
INVALIDITATE GR 3, LEGAL CATE ORE DE MUNCA
Scris de: ZAMFIRA la data: 02/06/2013 5:42pm
Gen:F
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:33
Alte date:PENSIE DE INVALIDITATE GR3
Intrebare:Muncesc cu CIM jumatate de norma,in sistem privat, asistent medical, pe contract scrie 20 ore pe saptamana,muncesc mereu si in weekend 4 ore, este corect?pot avea 90 de ore pe luna, la jumatate de norma?Cat este voie?Se face pontaj, nu este gresit 90 ore?Am dreptul la plata de ore suplimentare, fiind in pensie de invaliditate gr3?Va rog sa mi spuneti, cum este legal, sa mi avertizez patronul,nu vreau sa pierd pensia.Mii de multumiri
Re: INVALIDITATE GR 3, LEGAL CATE ORE DE MUNCA
Scris de: la pensie la data: 02/07/2013 7:33am
Avand pensie de invaliditate de gr III aveti capacitatea de munca diminuata sub 50 % si aveti dreptul sa va angajati cu contract individual de munca cu timp partial intocmit conform Capitolului VIII din legea 53/2003 Codul muncii, actualizata.
Dar conform art 102 alin (1) litera c din acest capitol angajatilor cu astfel de contract de munca li se interzice “ de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora”.
In art 102 alin. (2) din aceiasi lege se prevede ca daca in contractul dv nu este prevazuta interdictia de a efectua ore suplimentare „contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1