Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de Gorgonea Mitica la data: 02/07/2013 12:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: Gorgonea Mitica la data: 02/07/2013 12:32pm
Gen:M
Data nasterii:28/11/1966
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:armata 1 an si 4 luni si 2 ani si 10 luni grupa a2a
Intrebare:Am facut un calcul pe calculator si mi-a iesit un punctajanual de 0.69503 iar cel total de 24.32601,iar pensia estimata 510 Ron.Ce calcuul se mai face pentru a vedea cat ar fi o pensie de invaliditate,tinand cont ca am avut un accident de munca?Poate ma ajutati cu un calcul dupa datele de mai sus.Va multum esc.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/09/2013 3:09am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul cu cele mai multe luni si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti astfel :
Intre ianuarie 1991 – martie1992 3 %
2 prin decizia de pensionare vi se va acorda un stagiu potential de cca 8 ani si 6 luni pentru care veti primi un punctaj suplimentar. Acest punctaj suplimentar depinde de gradul de invaliditate in care veti fi incadrat. Deoarece noi nu cunoastem gradul de invaliditate va vom calcula acest punctaj suplimentar pentru toate gradele de invaliditate si dv alegeti pe cel corect si il introduceti in pagina de intrare in caseta Punctaj asigurari sociale
Pentru gradul I - 5,95 puncte
Pentru gradul II – 4,675 puncte
Pentru gradul III – 2,975 puncte
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1