Subiect "Re: Reintregire pensie" Deschis de Teofil la data: 02/07/2013 2:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Reintregire pensie
Scris de: Teofil la data: 02/07/2013 2:11pm
Gen:
Data nasterii:07.04.1952
Stagiul de cotizare: 17 ani MAI si 28 ani in civil
Alte date:
Intrebare:
Sunt pensionar MAI din 21.01.2010, cu pensie de serviciu la limita de vârsta (vechime 17 ani si 2 luni), cu dosarul de pensie nr. 564644/26.11.2009, decizia de pensionare nr. 157561. În afara de perioada lucrata în MAI, am mai lucrat în civilie 28 ani, din care 13 ani în grupa I si 5 ani în grupa a-II-a. În ultima perioada am avut pensie de invaliditate gradul II, iar din septembrie 2011 nu mai am aceasta pensie. În data de 10.12.2011 am trimis la Casa de Pensii Sectoriala a MAI toate documentele pentru a mi se recalcula pensia, tinându-se cont si de perioada lucrata în civilie, însa pâna în prezent nu mi s-a rezolvat problema. Va rog sa-mi spuneti cât timp dureaza recalcularea pensiei, daca eu am deja un an si doua luni de când am depus dosarul?
Vă mulţumesc.
Re: Re: Reintregire pensie
Scris de: la pensie la data: 02/08/2013 1:36pm
Din pacate nu putem aprecia intarzierile Casei de pensii sectoriale la cererea dv deoarece noi numim aceasta birocratie care nu poate fi estimata. Dupa parerea noastra este sa reveniti si daca nu vi se raspunde promt urmati calea contestarii la Comisia Centrala de Contestatii care functioneaza in cadrul Ministerului Administratiilor si internelor si daca nici aceasta nu va raspunde deschiderea unei actiuni in justitie (la tribunal). Contestatia se depune la registratura Casei de pensii sectoriale de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1