Subiect "pensie anticipata partialas" Deschis de GANEA GEORGETA la data: 02/08/2013 7:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partialas
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 02/08/2013 7:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca pensia pentru limita de varsta inseamna pensia pentru varsta standard si pensia cu limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

Legea 263 din 2010
art 65 (4) Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.
Art. 66
La acordarea pensiei anticipate partiale, reducerea varstei standard de pensionare prevazute la art. 65 alin. (1) nu poate fi cumulata cu nicio alta reducere reglementata de prezenta lege sau de alte acte normative.

hg 257 din 2011
art 53 3) Diminuarea stabilita potrivit alin. (2) se mentine pana la data indeplinirii conditiilor privind varsta standard de pensionare sau varsta standard redusa, potrivit prevederilor legale.

Pensia nticipata partiala se acorda cu cel mult 5 ani fata de varsta standard de pensionare.Din continutul articolului 53 al 3 din 2011 inseamna ca penalizarea se aplica pana la implinirea varstei de pensionare cu reducerea varstei pentru lucru in conditii de grupa de munca deosebite sau speciale.
La art 66 din lege nu se cumuleaza doua reduceri.
Re: pensie anticipata partialas
Scris de: la pensie la data: 02/09/2013 7:55am
Daca doriti sa dialogam va rugam sa formulati intrebari scurte si clare fara repetarea unor prevederi legale pe care daca le identificati le putem vizualiza pe acele legi.
Toate pensiile obtinute conform prevederilor art 52 la 61 din sectiunea I a legii pensiilor 263/2010 sunt pensii pentru limita de varsta.
Faceti o eroare facad legatura intre art 53 din HG 257/2011 care se refera la diminuarea punctajului pensiei si art 66 din legea pensiilor 263/2010 care se refera la diminuarea varstei de pensionare.
Re: pensie anticipata partialas
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 02/09/2013 11:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc , dar nu m-ati lamurit.
In codul muncii de exemplu se trateaza diferit pensia la varsta standard si pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
Pana la urma penalizarea in cazul pensionarii anticipate partiale pentru persoanele care au desfasurat activitate in conditii de grupa de munca, deosebite sau speciale se aplica pana la indeplinirea conditiiei de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare sau pana la implinirea varstei standard de pensionare?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Re: pensie anticipata partialas
Scris de: la pensie la data: 02/11/2013 4:13am
Regretam ca va vom dezamagi spunandu-va ca intentia noastra la intocmirea acestui site este sa raspundem la intrebarile puse de vizitatori pentru a evita prezentarea acestora la ghiseul Casei de pensii insotita de toate neplacerile ce o insotesc.
Din aceasta cauza v-am indicat sa puneti intrebari scurte si clare iar daca nu sunteti lamurita si aveti dubii privind corectitudinea raspunsului puteti sa mergeti la ghiseul casei de pensii unde veti primi raspunsuri autorizate.
Diminuarea pensiei se calculeaza si se aplica in perioada intre data de la care se cere pensie anticipata partiala si data in care se beneficiaza de pensie pentru limita de varsta la varsta redusa de pensionare.
Cat priveste codul muncii daca va referiti la incetarea de drept a contractelor de munca conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011 aceasta face diferenta intre pensia la varsta standard de pensionare si pensia pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare deoarece a doua nu este obligatorie si acceptarea cererii de pensionare. Incetarea de drept a contractului de munca in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare se face la primirea deciziei de pensionare deoarece numai atunci angajatorul se convinge ca angajatul a cerut sa beneficieze de acest drept si casa de pensii a acceptat.
Re: pensie anticipata partialas
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 02/11/2013 11:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc mult pentru raspuns.
Re: pensie anticipata partialas
Scris de: bazil la data: 02/12/2013 6:19am
la pensie :
Regretam ca va vom dezamagi spunandu-va ca intentia noastra la intocmirea acestui site este sa raspundem la intrebarile puse de vizitatori pentru a evita prezentarea acestora la ghiseul Casei de pensii insotita de toate neplacerile ce o insotesc.
Din aceasta cauza v-am indicat sa puneti intrebari scurte si clare iar daca nu sunteti lamurita si aveti dubii privind corectitudinea raspunsului puteti sa mergeti la ghiseul casei de pensii unde veti primi raspunsuri autorizate.
Diminuarea pensiei se calculeaza si se aplica in perioada intre data de la care se cere pensie anticipata partiala si data in care se beneficiaza de pensie pentru limita de varsta la varsta redusa de pensionare.
Cat priveste codul muncii daca va referiti la incetarea de drept a contractelor de munca conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011 aceasta face diferenta intre pensia la varsta standard de pensionare si pensia pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare deoarece a doua nu este obligatorie si acceptarea cererii de pensionare. Incetarea de drept a contractului de munca in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare se face la primirea deciziei de pensionare deoarece numai atunci angajatorul se convinge ca angajatul a cerut sa beneficieze de acest drept si casa de pensii a acceptat.
Re: servicii pentru pensie anticipata partialas
Scris de: Bazil la data: 02/12/2013 6:25am
Buna ziua,

Ma calific pentru pensie anticipata partiala si as vrea sa demarez procedura in acest sens. Am citit intr-o oarecare masura ceva legislatie si consider ca am nevoie de asistenta in acest demers destul de stufos si dificil. Stie cineva o firma/persoana serioasa si competenta care ofera servicii de consultanta in acest domeniu?

Multumesc.




bazil :
la pensie :
Regretam ca va vom dezamagi spunandu-va ca intentia noastra la intocmirea acestui site este sa raspundem la intrebarile puse de vizitatori pentru a evita prezentarea acestora la ghiseul Casei de pensii insotita de toate neplacerile ce o insotesc.
Din aceasta cauza v-am indicat sa puneti intrebari scurte si clare iar daca nu sunteti lamurita si aveti dubii privind corectitudinea raspunsului puteti sa mergeti la ghiseul casei de pensii unde veti primi raspunsuri autorizate.
Diminuarea pensiei se calculeaza si se aplica in perioada intre data de la care se cere pensie anticipata partiala si data in care se beneficiaza de pensie pentru limita de varsta la varsta redusa de pensionare.
Cat priveste codul muncii daca va referiti la incetarea de drept a contractelor de munca conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011 aceasta face diferenta intre pensia la varsta standard de pensionare si pensia pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare deoarece a doua nu este obligatorie si acceptarea cererii de pensionare. Incetarea de drept a contractului de munca in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare se face la primirea deciziei de pensionare deoarece numai atunci angajatorul se convinge ca angajatul a cerut sa beneficieze de acest drept si casa de pensii a acceptat.
Re: servicii pentru pensie anticipata partialas
Scris de: Bazil la data: 02/12/2013 6:38am
Buna ziua,

Ma calific pentru pensie anticipata partiala si as vrea sa demarez procedura in acest sens. Am citit intr-o oarecare masura ceva legislatie si consider ca am nevoie de asistenta in acest demers destul de stufos si dificil. Stie cineva o firma/persoana serioasa si competenta care ofera servicii de consultanta in acest domeniu?

Multumesc.




bazil :
la pensie :
Regretam ca va vom dezamagi spunandu-va ca intentia noastra la intocmirea acestui site este sa raspundem la intrebarile puse de vizitatori pentru a evita prezentarea acestora la ghiseul Casei de pensii insotita de toate neplacerile ce o insotesc.
Din aceasta cauza v-am indicat sa puneti intrebari scurte si clare iar daca nu sunteti lamurita si aveti dubii privind corectitudinea raspunsului puteti sa mergeti la ghiseul casei de pensii unde veti primi raspunsuri autorizate.
Diminuarea pensiei se calculeaza si se aplica in perioada intre data de la care se cere pensie anticipata partiala si data in care se beneficiaza de pensie pentru limita de varsta la varsta redusa de pensionare.
Cat priveste codul muncii daca va referiti la incetarea de drept a contractelor de munca conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011 aceasta face diferenta intre pensia la varsta standard de pensionare si pensia pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare deoarece a doua nu este obligatorie si acceptarea cererii de pensionare. Incetarea de drept a contractului de munca in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare se face la primirea deciziei de pensionare deoarece numai atunci angajatorul se convinge ca angajatul a cerut sa beneficieze de acest drept si casa de pensii a acceptat.
Re: pensie anticipata partialas
Scris de: la pensie la data: 02/14/2013 4:36pm
Daca aveti intrebari punctuale puteti sa le puneti pe site asa cum ati mai pus in anul trecut si va vom rspunde.
Daca doriti asistenta juridical puteti cauta chiar si pe internet si veti gasi avocati specializati in legislatia pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1