Subiect "trecere de la pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta" Deschis de dana damian la data: 02/09/2013 3:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere de la pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta
Scris de: dana damian la data: 02/09/2013 3:22am
Gen:f
Data nasterii:13.02.1955
Stagiul de cotizare:total stagiu de cotizare realizat 22ani, 4 luni, 29 zile din care in grupa a 2-a: 9 ani, 5 luni, 20 zile,conditii normale:7 ani, 10 luni, 3 zile, stagiu asimilat(facultate)2ani, 10 luni, 6 zile,stagiu aferent grupei de munca: 2 ani, 3 luni.
Din 31. 03. 2005 am pensie de invaliditate.
Alte date:
Intrebare:doresc sa aflu data la care beneficiez de pensie la limita de varsta
Re: trecere de la pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/10/2013 7:25am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 13 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 9 ani in grupa II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare si pensie de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 1 luna.
Pentru un stagiul de 9 ani in gr II de munca echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 13 august 2013.
Re: trecere de la pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta
Scris de: dana damian la data: 02/11/2013 2:46am
Gen:f
Data nasterii:13 02 1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pt raspunsul promt si care ma bucura!acum stiu precis ca ma pot pensiona cu reducerea varstei de pensionare pt cei 9 ani, 5 luni si 20 zile lucrati in grupa II, in 13 aug 2013.
Am o nelamurire: va rog sa-mi specificati legea, articolul din lege, aliniatul sau normele de aplicare a legii dupa care se acorda sporul de vechime pt anii lucrati in grupa II de munca unde se specifica ca nu se tine cont de % lucrat in grupa de munca pt acordarea sporului de vechime.In adeverinta mea de grupa de munca se spcifica ca am lucrat 12 ani, 7 luni, 17 zile in grupa II in %de 75% iar in decizia de pensionare am sporul de vechime acordat pt anii lucrati in procent de 100%(9 ani, 5 luni, 20 zile) respectiv un spor 2 ani si 3 luni in loc de 3 ani. Va multumesc!
Re: trecere de la pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/14/2013 4:33am
Nu exista o prevedere legala care sa prevada ca sporul de vechime se aplica pentru stagiu de cotizare fara a tine cont de procentul in care s-a lucrat ci aceasta se deduce din modul de formulare al prevederilor legale in aceasta privinta.
Cestea sunt urmatoarele :
Art 17 alin (1) din legea pensiilor 263/2010
“Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu cordata in baza legislatiei anterioare datei de 01 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in gr I, a II-a ….”
Art 16 din legea pensiilor 3/1977
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li se ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucratin aceste grupe, un an si sase lunipentru grupa I sau un an si trei luni in gr II.”
Ne luarea in calcul a procentului lucrat in grupa de munca la calculul sporului de vechime s-a aplicat si inainte de aprilie 2001 si dupa, iar in cazul dv credem ca s-a facut o gresala si daca aceasta are importanta pentru dv va sfatuim sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii.
Luarea in calcul a procentului lucrat in grupele de munca la reducerea varstei de pensionare este specificata in art 39 alin (1) din normele de aplicare a legii pensiilor (aprobate prin HG 257/2011) prin introducerea sintagmei “corespunzator timpului efectiv lucrat in aceste conditii” sintagma care lipseste la calculul sporului de vechime.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1