Subiect "la ce varsta ies la pensie" Deschis de iordan aurica la data: 02/09/2013 11:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la ce varsta ies la pensie
Scris de: iordan aurica la data: 02/09/2013 11:42am
Gen:M
Data nasterii:01.07.1960
Stagiul de cotizare:1979-2007 GRUPA II ,2007 -PREZENT CADRU MILITAR
Alte date:
Intrebare:CONDITI PENTRU A IESI LA PENSIE SI DACA INDEPLINESC CONDITIILE SI PENTRU PENSIE MILITARA SI ANUL CAND IES
Re: la ce varsta ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/11/2013 2:35am
Dupa modul confuz de prezentare a stagiilor de cotizare am dedus ca ati lucrat mai putin de 6 ani ca militar (se mai poate adauga si stagiul militar si realizati cca 7 ani). Stagiile de cotizare nu le-am putut calcula cu exactitate deoarece ati precizat numai anii nu si lunile si zilele.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, ca militar, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 01 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 23 ani daca aveti stagiul minim de cotizare ca militar de 16 ani si 6 luni.
Deci nu puteti beneficia de pensie militara decat peste cca 9 ani
In sistemul public (civil) conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 01 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data grupa s-a numit conditii deosebite iar stagiile anterioare in grupa II au fost echivalate cu grupa “conditii deosebite” ..
Pentru un stagiul de 28 ani (nu este sigur ca acesta este complet) in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare ca military si realizati un stagiu total de cca 41 ani.
Pentru un stagiul de 28 ani (nu este sigur ca acesta este complet) in gr II de munca beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 01 ianuarie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1