Subiect "PENSIE ANTICIPATA" Deschis de GETA la data: 02/09/2013 12:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA
Scris de: GETA la data: 02/09/2013 12:16pm
Gen:F
Data nasterii:28.07.1958
Stagiul de cotizare:29 ANI 3 LUNI 26 ZILE
Alte date:
Intrebare:AS VREA SA MAI STIU DACA SE MAI POATE PLATI RETROACTV CONTRIBUTIA PT PENSIE,DEORECE EU NU MAI LUCREZ DIN IUNIE 2010,IAR POSIBILITATEA DE AMI REGASI UN LOC DE MUNCA..SANSE NU AM...ORIUNDE AM MERS PROBLEMA NOASTRA ESTE VARSTA...NU CEEA CE STIM SI E CE SUNTEM CAPABILE,NU CA NU AM VREA SA MAI LUCRAM.AM PRIMIT UN RASPUNS DE LA DVS MULTUMESC TARE MULT ...DAR REVIN CU INTREBAREA DACA NU AM UNDE SA MAI LUCREZ 1 AN SI 9 LUNI ,CARE ESTE URMATORUL PAS PT PENSIONARE SI CAND??MII DE MULTUMIRI CU RESPECT GETA.
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 02/11/2013 3:04am
Daca nu va puteti angaja va puteti completa stagiul de cotizare pana la stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni incheind cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala si dupa realizarea stagiului complet de cotizare va puteti pensiona cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 20 septembrie 2014.
Contractul de asigurare sociala nu se poate incheia retroactiv ci pe o perioada viitoare. In cadrul contractului de asigurare sociala platiti o contributie lunara minima care se stabileste anual prin legea asigurarile sociale. Deoarece legea asigurarilor sociale pe anul 2013 nu a fost publicata inca in Monitorul Oficial nu va putem preciza contributia minima lunar. In anul 2012 a fost de 232 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1