Subiect "spor vechime" Deschis de boteavaleriu la data: 02/11/2013 12:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor vechime
Scris de: boteavaleriu la data: 02/11/2013 12:04am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Angajat: 1 septembrie 1971,
Lichidat:28 februarie 1989,
Perioada: 15 martie 1977-14 septembrie 1977:stagiu militar termen redus,
Incepand cu 1 septembrie 1976 beneficiez de spor vechime 3%, cfm legii 263/2010, (aplicat in programul de pe site la calculul punctajului mediu lunar).
Intrebare:Pentru pensie anticipata partiala, la ce data voi beneficia de 5% spor vechime?...1 septembrie 1981 ?...sau...(1 septembrie 1981 +6 luni stagiu militar=)1 martie 1982 ? ...cu alte cuvinte, perioada stagiu militar termen redus reprezinta continuitate la sporul de vechime aplicat in calculul punctajelor lunare pentru pensia anticipata?...chiar daca punctajul lunar aferent stagiului militar este zero in cazul pensiei anticipate!
Re: spor vechime
Scris de: la pensie la data: 02/12/2013 3:00am
Perioada stagiului militar se ia in calculul stagiului de cotizare pentru determinarea sporului de vechime daca ati respectat termenele legale la incorporare si la lasarea la vatra. Deci daca ati facut incorporarea dupa cateva zile de la incetarea activitatii si dupa stagiu military ati inceput activitatea dupa cateva zile introduceti spor de vechime 5 % incepand cu septembrie 1981
Nu ati folosit aceeasi adresa de mail la program si la mesajul de pe forum si nu am putut verifica datele introduse in program.
Daca mai reveniti pe forum utilizati adresa de mail folosita la program pentru a va putea ajuta in caz de nevoie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1