Subiect "persoana handicap gr. I- nerevizubil" Deschis de ionescu mihai la data: 02/11/2013 7:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
persoana handicap gr. I- nerevizubil
Scris de: ionescu mihai la data: 02/11/2013 7:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sora mea,are 34 de ani si s-a nascut cu handicap sever,toata viata avnd gradul I .Ea primeste o pensie de aproximativ 350 lei lunar,iar mama ca persoana insotitoare inca 585 lei de la Primarie.Daca ar opta pentru pensie de urmas,tinand cont ca tatal meu a decedat in 2006 si a fost pensionar la limita de varsta,ar fi mai bine(financiar)pentru ea ?...Persoana insotitoare ar mai primii banii ? Multumesc !
Re: persoana handicap gr. I- nerevizubil
Scris de: la pensie la data: 02/12/2013 7:47am
Situatia sorei dv este putin mai complicata si pentru a putea sa facem o astfel de analiza ar trebui sa cunoastem si alte date.
Mai intai va vom explica dv cum presupunem noi ca se prezinta situatia ei iar dv trebuie sa culegeti informatiile necesare si eventual sa cereti un raspuns si de alte persoane care cunosc legislatia in domeniu.
Sora dv beneficiaza de urmatoarele drepturi conform legii 448/2006 actualizata privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap:
1- O indemnizatie lunara de persoana adulta cu handicap, conform art 57 din lege, indiferent de veniturile realizate din alte surse a carei valoare este sub 350 lei
2 Dreptul la un asistent personal fara conditionari conform art 34 din lege, pe toata perioada cat poseda certificate de gr I de handicap
3 Pe langa aceste drepturi mai beneficiaza de un ajutor social lunar pentru asigurarea venitului minim care impreuna cu indemnizatia lunara pentru handicap sa realizeze 350 lei lunar

4 Sora dv conform legii pensiilor 263/2010 are dreptul la pensie de urmas art 84 lit c) din lege indiferent de veniturile realizate din alte surse.
Pensia de urmas de care poate beneficia sora dv se calculeaza in functie de pensia de care ar fi beneficiat tatal dv la aceasta data astfel :
- 50 % din pensia tatalului daca este singura care beneficiaza de pensia de urmas
-75 % din pensia tatalului daca sunt doi urmasi (impreuna cu mama dv daca si dansa beneficiaza de pensia de urmas).
Pensia de care ar fi beneficiat in prezent tatal dv se calculeaza inmultind punctajul mediu al pensiei lui la data decesului cu valoarea punctului de pensie care in anul 2013 va fi de 762.10 lei
Deci in cazul in care sora dv cere pensie de urmas va primi in continuare indemnizatia lunara pentru handicap de la punctual 1 si daca cele doua depasesc suma de 350 nu va mai primi ajutorul social de la nr 3..
Dereptul de a beneficia de asistent personal nu se pierde la primirea pensiei de urmas.
Re: persoana handicap gr. I- nerevizubil
Scris de: ionescu mihai la data: 02/12/2013 12:38pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:...va multumesc pentru raspunsul prompt pe care mi l-ati trimis !Datele exacte sunt urmatoarele la data aceasta sunt:
-sora primeste(conform cuponului)=drepturi banesti pentru persoane cu handicap:buget complementar(gr.I)(91 lei)+indemnizatie (gr.I0(202 lei)-total 293 lei
-persoana insotitor handicapat=610 lei
In momentul cand tatal meu a decedat,ea aflandu-se in ingrijirea lui si a mamei mele(amandoi pensionari la limita de varsta),cineva mi-a spus ca nu poate avea drept si la pensie de urmas si la drept de persoana insotitoare...
dupa cum am inteles eu acum,ea totusi avea dreptul la pensie de urmas ,50 % din pensia tatalui ei...Gresesc ?
Va multumesc !
Re: persoana handicap gr. I- nerevizubil
Scris de: la pensie la data: 02/13/2013 1:27am
Parerea noastra este ca s-a facut o confuzie intre indemnizatia de insotitor de care au dreptul pensionarii de invaliditate cu gr I de invaliditate si asistent personal (incadrat cu contract de munca) de care are dreptul persoana cu handicap grav.
Pensionarii cu pensie de urmas nu primesc indemnizatie de insotitor iar sora dv are dreptul la sistent personal (incadrat cu contract de munca) pentru starea de handicap grav
Pentru a verifica afirmatiile acelei persoane si dece nu si ale noastre mergeti la ghiseul Casei de pensii sau la primarie unde mama dv are incheiat contract pentru asistent personal, le explicati situatia si rugati sa va precizeze prevederile legale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1