Subiect "pensie invaliditate" Deschis de Adrian la data: 02/11/2013 2:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: Adrian la data: 02/11/2013 2:48pm
Gen:masculin
Data nasterii:19.04.1960
Stagiul de cotizare:32
Alte date:facultatea la seral 8 ani ( da!; 7+1)
Intrebare:
cat de curand ( deci nu la termen...)si in ce conditii ma pot pensiona medical
avand in vedere ca in 2004 am avut un preinfarct; in urma internarii am aflat ca am hepatita C; am facut tratament cu interferon dar dupa 4 luni mi-a fost oprit tratamentul si am ramas cu forme agresive de psoriazis ?
mentionez ca de vreo 2 ani problemele de sanatate au inceput sa-mi afecteze capacitatea de munca - memorie, concentrare, oboseala accentuata, ficat marit, probleme cu inima, etctetc - plus ca ma intalnesc din ce in ce mai des cu discriminarea de varsta impreuna cu aversitatea la psoriazis.
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/12/2013 9:08am
Puteti beneficia de pensie de invaliditate daca va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii teritoriala si aceasta constata ca aveti capacitatea de munca sub 50% si va incadreaza in unul din gradele de invaliditate.
Conditia de stagiu de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie de invaliditate la varsta de 53 ani este de 23 ani pe care o indepliniti
Din pacate pentru restul neplacerilor pe care le suportati nu putem sa constatam decat ca acestea nu sunt luate in considerare in prevederile legale din domeniul pensiilor.
Re: pensie invaliditate
Scris de: Adrian la data: 02/13/2013 3:15am
Multumesc frumos.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1