Subiect "mai pot plati cotizatia la pensie" Deschis de gherman elisabeta la data: 02/12/2013 2:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
mai pot plati cotizatia la pensie
Scris de: gherman elisabeta la data: 02/12/2013 2:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,sun nascuta la data de 15-iulie 1947 si imi mai trebuie 18 luni sa fac vechimea minima sa pot iesi la pensie,mai pot plati eu cotizatia si cat ma costa pe luna?multumesc anticipat
Re: mai pot plati cotizatia la pensie
Scris de: mihai florina la data: 02/12/2013 9:04am
Gen:F
Data nasterii:02.11.1953
Stagiul de cotizare:28ani
Alte date:
Intrebare: mai pot plati cotizatia la pensie daca in data de 02.06.2013 indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta?.Ca sa am vechimea integrala ar trebui sa mai cotizez 1 an si 2 luni in speranta ca s-ar mai mari putin punctul de pensie.
Re: mai pot plati cotizatia la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/13/2013 2:57am
Pentru Gherman Elisabeta
Pentru a va completa stagiul de cotizare trebuie sa incheiati cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala pe perioada care va este necesara. Contributia lunara minima platita in cazul contractului de asigurare sociala este stabilita prin legea bugetului asigurarilor sociale din anul respectiv. Pe acest an afost aprobata aceasta lege insa nu a fost publicata in Monitorul Oficial.
In anul 2012 contributia minima lunara in cadrul unui astfel de contract a fost de 232 lei si probabil anul acesta va mai creste putin
Re: mai pot plati cotizatia la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/13/2013 3:09am
Pentru Mihai Florina
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 02 iunie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 2 luni.
Opinia noastra este sa cereti pensie pentru limita de varsta atunci cand realizati varsta standard de pensionare si sa nu mai incheiati contract de asigurare sociala deoarece influenta contributiei lunare platite asupra valorii pensiei este mica si veti fi mai castigata daca depuneti acei bani intr-un cont bancar.
Re: mai pot plati cotizatia la pensie
Scris de: Rodica la data: 03/05/2013 3:42am
Buna ziua,
Va apreciez in mod deosebit pentru sfaturile dumneavoastra in interesul oamenilor.In aceasta societate corupta, sunteti o gura de oxigen pentru noi!
Cu deosebit respect,
Rodica



la pensie :
Pentru Mihai Florina
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 02 iunie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 2 luni.
Opinia noastra este sa cereti pensie pentru limita de varsta atunci cand realizati varsta standard de pensionare si sa nu mai incheiati contract de asigurare sociala deoarece influenta contributiei lunare platite asupra valorii pensiei este mica si veti fi mai castigata daca depuneti acei bani intr-un cont bancar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1