Subiect "pot iesi la pensie anul asta?" Deschis de A.ION la data: 02/12/2013 1:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot iesi la pensie anul asta?
Scris de: A.ION la data: 02/12/2013 1:58pm
Gen:M
Data nasterii:19.05.1951
Stagiul de cotizare:38 ANI COTIZATI LA CARE SE ADAUGA ARMATA
Alte date:23 ANI GR.2 CU 70%
Intrebare:Anul acesta as vrea sa-mi depun dosarul de pensie.vreau sa stiu daca,conform celor prezentate, beneficiez anul asta de pensie pentru limita de varsta,cand as putea depune dosar pt pensie si ce acte imi sunt necesare.Multumesc anticipat.
Re: pot iesi la pensie anul asta?
Scris de: la pensie la data: 02/13/2013 9:28am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 19 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 23 ani in grupa II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa) beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar
Pentru un stagiul de 16 ani in gr II de munca ( se ia in calcul procentul lucrat in grupa) echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 61 ani si 6 luni adica din 19 noiembrie 2012. Dosarul de pensie se poate depune imediat .
Actele pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie pentru limita de varsta depind de situatia dv si preferam sa va indrumam undeva unde le gasiti enumerate in totalitate si de unde le alegeti pe cele care sunt conforme cu situatia dv.
Astfel va indicam sa vizitati site-ul unei case de pensii judetene la adresa :
http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/pensii/limita-de-varsta/acte-necesare/
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1