Subiect "recalculare pemsie" Deschis de GHEORGHE ADRIANA la data: 02/13/2013 10:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pemsie
Scris de: GHEORGHE ADRIANA la data: 02/13/2013 10:59am
Gen:F
Data nasterii:25/12/1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
1/Sunt pensionata partial anticipat in baza Deciziei din 1*/12/2009.in baza L19/2000.[b]Daca solicit o recalculare,aceasta se face in baza legii in care am primit decizia ?[b]
2/Dar la implinirea varstei,daca solicit recalculare(oricum aceasta recalculare va fi necesara intrucat am mai lucrat 2 luni de la data cererii )se face pe legea veche sau pe cea noua ?.
Re: recalculare pemsie
Scris de: la pensie la data: 02/14/2013 7:45am
Recalcularea pensiei anticipate partiale nu se face la cerere si se face numai daca la calculul acesteia nu s-au luat in calcul stagii sau alte drepturi pe care le aveati la data cererii acestei pensii darn u ati depus actele necesare
Mai clar nu puteti cerere recalcularea pentru cele 2 luni lucrate dupa depunerii cererii ci pentru alte drepturi pentru care nu ati depus actele necesare la dosarul de pensie anticipata si acum aveti aceste acte (Ex adeverinta pentru stagii de cotizare in grupe de munca)
Daca aveti deptul la astfel de recalculare aceasta se face conform legii actuale mentinandu-se aceeasi diminuare.
Recalcularea pensiei la trecerea de la pensie anticipata partiala la limita de varsta se introduce in calcul si cele 2 luni lucrate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala si alte stagii asimilate, daca este cazul, iar recalcularea se face conform legii actuale
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1