Subiect "recalculare pense anticipata partiala" Deschis de melnic natalita la data: 02/13/2013 1:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pense anticipata partiala
Scris de: melnic natalita la data: 02/13/2013 1:46pm
Gen:feminin
Data nasterii:22.08.1954
Stagiul de cotizare:29 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.V-as ruga sa mi raspundeti la urmatoarea intrebare :Mi-am depus dosarul pentru solicitarea de pensie anticipata partiala la data de 1.10.2012 , la aceea data numarul de luni pt care am fost penalizata a fost de 21 ( procent penalizare 15.75 perioada cotizare 29 ani si 8 luni )
Pana la primirea deciziei finale de pensionare si a deciziei de incetare a contractului de munca au mai trecut 2 luni , timp in care am mai cotizat cu contributia a 7 salarii medii pe economie . Calculul pensiei a fost facut insa cu penalizarea de 21 de luni ( nu 19) si fara cotizatia depusa in aceste luni.Va rog sa mi spuneti daca recalcularea aferenta ( punctaj penalizare pt 19 luni si luarea in calcul si a ultimilor depuneri ) se poate solicita si pana la data cand voi implinii anii de pensie fara penalizare ( limita de varsta ) .In situatia in care recalcularea este posibila doar la aceea data( iunie 2014 ) , drepturile aferentei acestei perioade( dec 2012-iunie 2014 ) se primesc retroactiv sau se pierd Multumesc
Re: recalculare pense anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/14/2013 8:49am
Regretam ca va aducem la cunostinta reglementari legale care va sunt nefavorabile.
Recalcularea pensiei anticipate partiale nu se poate face pentru perioada intre data depunerii dosarului de pensie anticipata partiala si data incetarii activitatii. Aceasta perioada se ia in calcul numai la recalcularea pensiei cu ocazia trecerii la pensie pentru limita de varsta si nu se acorda diferenta din urma.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1