Subiect "Legea nr.49/2010, Art.I alin.1" Deschis de Babos Katalin la data: 02/14/2013 5:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legea nr.49/2010, Art.I alin.1
Scris de: Babos Katalin la data: 02/14/2013 5:09am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In Legea actuala a pensiilor (263/2010) se regaseste undeva paragraful din legea 49/2010, Art.I, alineat 1? sau aceasta a ramas neabrogata? multumesc
Re: Legea nr.49/2010, Art.I alin.1
Scris de: la pensie la data: 02/15/2013 2:43am
Sfatul nostru este ca atunci cand aveti o intrebare de pus sa o formulate cu cuvintele dv deoarece atat intrebarea cat si raspunsul mai folosesc si altora.
Raspunsul juridic este :
Art I punctual 1 din legea 49/2010 modifica o prevedere a legii pensiilor 19/2000 care la randul ei a fost abrogata prin actuala lege a pensiilor 263/2010 si astfel a fost abrogata si reglementarea precizata de dv.
Dar de fapt dv va referiti la dreptul de a continua activitatea dupa indeplinirea conditiilor de pensie pentru limita de varsta.
Acest drept este exprimat mai clar in art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul muncii care a fost modificat si prin legea 49/2010 insa forma actuala a fost stabilita prin legea 40/2011 si suna astfel :
„Contractul individual de munca inceteaza de drept:
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;"
Deci angajatorul are instrumentul juridic sa declare incetat de drept contractul de munca la data indeplinirii conditiilor pentru pensie pentru limita de varsta. Daca insa are nevoie de serviciile dv fie nu face uz de acest articol fie va incheia un nou contract.
Actuala lege a pensiilor admite continuarea activitatii dupa iesirea la pensie cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1