Subiect "Procent incadrare in grupa de munca" Deschis de Fica Maria la data: 02/14/2013 5:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Procent incadrare in grupa de munca
Scris de: Fica Maria la data: 02/14/2013 5:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Daca pe adeverinta pentru incadrare in grupa a II a de munca este specificat:,,in perioada 05.09.1980-01.08.1986, avand functia inginer, a fost incadrata in grupa a II a de munca, in procent de 80%...''de cata vechime in grupa a II a de munca beneficiez?
Re: Procent incadrare in grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 02/15/2013 2:50am
La calcularea sporului de vechime pentru stagiul in gr II de munca nu se ia in calcul procentul cu care ati lucrat efectiv in grupa.
Astfel pentru un stagiu de 5 ani 10 luni si 26 zile in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni.
Re: Procent incadrare in grupa de munca
Scris de: Fica Maria la data: 02/15/2013 5:22am
la pensie :
La calcularea sporului de vechime pentru stagiul in gr II de munca nu se ia in calcul procentul cu care ati lucrat efectiv in grupa.
Astfel pentru un stagiu de 5 ani 10 luni si 26 zile in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni.



Multumesc, ptr.raspuns.
Revin si intreb:De ce am primit decizie de respingere a dosarului de pensie pe motiv ca nu indeplinesc conditiile de pensionare deoarece din adeverinta mentionata rezulta ca am un stagiu in grupa a II a de 4 ani si 8 luni adica 80% din 5 ani si 10 luni.
Decizia a fost emisa de Casa Dolj dupa 4 luni decand s-a depus dosarul de pensionare.
Mentionez ca pe linga adeverinta cu pricina mai aveam si alte perioade lucrate in grupa de munca ceea ce-mi dadea dreptul la reducere varsta cu 4 ani si 6 luni, astfel ca ma incadram la pensie in luna septembrie 2012, dar in decizia de respingere scrie ca ma incadrez in luna martie 2013 din cauza adeverintei cu pricina.

Va multumesc pentru rabdare.
Re: Procent incadrare in grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 02/16/2013 8:40am
Ne pare rau dar nu putem da explicatii pentru hotararea altcuiva.
Noi consideram ca s-a facut o gresala. Sporul de vechime pentru stagiul in gr II de munca se calculeaza conform art 17 alin (12) din legea pensiilor 263/2010 respectiv art 16 din legea 3/1977 fara a se lua in calcul procentul lucrat in grupa de munca.

Puteti face contestatie la decizia de respingere a dosarului de pensie la Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune tot la registratura Casei teritoriale de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1