Subiect "Pensia de invaliditate - ce boli se incadreaza la boli obisnuite ?" Deschis de Gheorghe la data: 02/14/2013 7:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia de invaliditate - ce boli se incadreaza la boli obisnuite ?
Scris de: Gheorghe la data: 02/14/2013 7:39am
Gen: Masculin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Ce boli se incadreaza la boli obisnute ? E corect sa benefieciez de pensie de gradul 2 avand urmatorul diagnostic extern : Cardiopatie ischemica. Infarct Miocardic posteroinferolateral in atecedente. angioplastie si stentare acd(2008). angor instabil. (leziuni vasculare coronariene multiple) anevrism de a cerebrala medie stg operat in antecedente. Hipertrigliceridemie. E corect ?
Re: Pensia de invaliditate - ce boli se incadreaza la boli obisnuite ?
Scris de: la pensie la data: 02/15/2013 4:08am
Legea pensiilor 263/2010 clasifica bolile care pot reduce capacitatea de munca conform art 68 alin (1) in trei categorii :
- accidentele de munca si bolile profesionale
- neoplazii, schizofrenii si SIDA
Restul bolilor care pot reduce capacitatea de munca fac parte din a treia categorie si sunt considerate boli obisnuite sau acidente care nu au legatura cu munca.
Incadrarea in gradele de invaliditate o poate face numai medicul expert de la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca si aceasta incadrare nu se face numai dupa diagnostic ci dupa procenul de reducere a capacitatii de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1